| beauty a întrebat:

Bunicul logodnicului meu doarme toata ziua, nu se mai scoala din pat si nici nu mai mananca, mananca doar cand se i-a logodnicul meu de el si il forteaza sa vina la masa sa manance ceva si atunci mamanac fff putin. Are 73 de ani si logodnicul meu nu ar suporta o pierdere cum ar fi bunicul lui. Vreau sa spun ca este fff slab. Ce sa facem sa aiba mai multa pofta de viata si cat de cat sa manance la orele potrivite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ii dai vitamine la varsta asta si cu problema asta. Fiindca daca are cumva o tumora sau o insuficienta hepatica (ceea ce presupun), vitaminele il vor omori cu repeziciune. Mergeti cu el la medic si incepeti investigatiile.

| JeSa a răspuns:

Duceţi-l urgent la medic!
Sanatatehappy

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Medicul este cel in masura sa prescrie vitaminele necesare. Probabil ca este si bolnav, la aceasta varsta te cam astepti si la asa ceva. Cand nu te simti bine, desigur ca intervine acea apatie si nu mai ai pofta de mancare, de plimbari, de viata in general. Trebuie sa lucrati foarte mult pe plan psihic. Cu rabdare dar si cu putere de convingere. Deasemenea trebuie sa-l convingeti sa faca plimbari, chiar mai mici, altfel il vor durea din ce in ce mai tare picioarele. Chiar si pe distante scurte, trebuie totusi sa mearga si sa iasa la aer. Explicati-i ca il inconjurati cu toata dragostea si ca ii doriti cu adevarat binele. Un consult de specialitate doar, este in masura sa stabileasca ce carente are si ce probleme de fapt, si abia apoi trebuie sa i se prescrie medicamentele necesare. Va trebui sa accepte si aceasta idee, cu medicamentele, dar tot psihic trebuie sa lucrati cu el. Incercati sa-i faceti cate o mica bucurie. Un fruct pe care nu si-l prea poate permite dumnealui, cateva bomboane care ii plac (in cazul in care are voie), caci ei sunt la aceasta varsta precum copiii. Se bucura in aceeasi masura. Si, daca isi doreste ceva, oferiti-i. Multa sanatate!

| smaranta a răspuns:

Cred ca o cura de vitamine i-ar prinde foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara am avut un bunic care se temea sa nu paralizeze si sa chinuie pe altcineva.Cind n-a mai putut sa se ridice, nici nu a mai mincat nimic cu toate rugamintile si sfaturile tuturor.Intr-o saptamana dus a fost.Eram mic si el era zimbaret mereu si-mi spunea sa plec sa invat sa traiesc ca el invata sa moara.