| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa trec direct la subiect.Am diaree de vreo 2 sap si nu stiu ce sa mai fac, am fost internat in spital vreo 6 zile mi-a dat medicamente am luat medicamente cu tona si efectul tot acelasi ca sa zic asa inainte sa fiu internat faceam apa, cum mancam ceva aveam frampe si la 30 sec trebuia sa merg la baie, iar acuma ii mai bine sa zic acuma fac semi normal si cateodata verde, habar nu am ce medicamente sa mai iau si ce sa fac + ca tin regim de 2 sap,doar orez cu morcovi,macaroane cu branza,paine prajita, sticsuri si ceai de menta si macriciu calului, nu stiu ce sa mai fac ce imi sugerati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bune contra diareilor obisnuite sunt imodiumul sau loperamida (sunt aceeasi substanta). Citeste si http://ro.wikipedia.org/wiki/Gastroenterit%C4%83

| pietrean a răspuns:

Pe langa medicamentele recomandate,iti spun si cateva produse ce ai voie sa mananci:pilaf cu legume(morcov,telina radacina,ceapa,pastai,dovlecel),paine prajita crocanta asociata cu cartof fiert in coaja sau cu masline,banane(reduce si durerea abdominala),mar copt,impreuna cu biscuiti simplu pisati,iaurt degresat,branza proaspata consistenta,cea mai buna telemea de vaca,paste fainoase integrale, bine fierte cu piept pui fiert, ceaiuri cat mai multe(menta, fructe padure).Mai vezi alte lucruri pe GOOGLE, tastand cuvintele diaree+mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
a furazolidon, e bun la diaree, consumă banane, bea ceai de mentă şi eventual înghite o jumătate de linguriţă cu boabe de orez.
Te pup!

| Mikhtarian a răspuns:

Iti recomand covrigi,compoturi.
Vad ca mananci bine,de ce s-a ajuns aici, ce ti-a spus medicul, ce boala?
Depinde de organismul individului, in cazul tau aici, se recupereaza mai greu.
Mananca sanatos si tot ce-i nevoie pentru scame.

Poi si acuma iau Hydrasec,Normix si zir-fos, pai o zis ca din cauza antibioticelor mis-a distrus flora intestinala sau ceva de genul, ca vb in termeni medicali apoi nu-i intelegi asa bine, in dimineata aceasta parca am facut mai tare dar nu ii normal inca scaunul, nu stiu ce sa mai mananc deja mis-a acrit de covriji sticsuri orez si toate astea