| Florian80 a întrebat:

Cam cat este pensia minima pentru handicap fizic in Romania? Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este in functie de gradul de handicap in primul rand!
Aceste indemnizatii se calculaza in functie si raport cu ISR (indicele social de referinta)

In 2021 treaba statea asa :

Indemnizația lunara, indiferent de venituri:

350 lei (70% din ISR*), pentru adultul cu handicap grav;
265 lei (53% din ISR), pentru adultul cu handicap accentuat.

Buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

150 lei (30% din ISR), pentru adultul cu handicap grav;
110 lei (22% din ISR), pentru adultul cu handicap accentuat;
60 lei (12% din ISR), pentru adultul cu handicap mediu.

Un părinte sau un tutore care are în grijă un copl cu handicap primește și el un ajutor de la stat:

300 lei (60% din ISR), pentru ingrijirea copilului cu handicap grav;
175 lei (35% din ISR), in cazul copilului cu handicap accentuat;
60 lei (12% din ISR, in cazul copilului cu handicap mediu.

Actual indicele ISR este mai mare decat in 2021 deci au mai crescut si indemnizatiile de handicap!

Daca nu ma insel acest indice este actual echivalentul a 598 de lei

Deci un calcul pentru handicap grav este format din 418 lei (70% din ISR*), pentru adultul cu handicap grav + 179 (30% din ISR) = 597 de lei lunar pentru un adult cu handicap grav

Pentru cei cu handicap exista si multe alte beneficii precum scutiri de taxe si impozite, transport gratuit si multe altele!

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Cred că 1125 lei dar nu știu sigur!

| timidu89 a răspuns:

Depinde de grad cred, 1125 nu cred ca toti care au pensie de handicap iau