| Yell0w a întrebat:

Cam ce cantitate maxima de sare si de zahar e sanatos sa se consume pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

In jur de 1 lingurita

| Bijou a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te gandesti asa. Cel mai bine ar fi sa folosesti minimum, 2-3 lingurite de zahar, care il poti inlocui cu zahar brun si sare maxim 5 g

| Rozette a răspuns:

Nu se stie exact cata, se stie doar ca:

Trebuie retinut ca mancarea este una din cele mai mari placeri ale vietii. Toate alimentele, daca sunt consumate cu moderatie, pot fi parte a unei diete sanatoase. Daca alimentele preferate ale unei persoane sunt bogate in grasimi, sare, zahar si calorii, atunci trebuie fie limitata consumarea lor, fie inlocuirea cu substituienti mai sanatosi. Cheia catre o dieta sanatoasa si echilibrata o reprezinta moderatia. Trebuie consumate o varietate de alimente, in special cele bogate in nutrienti, precum cerealele, fructele, legumele, produsele lactate cu un continut redus de grasimi, peste, carne macra si de pui.
Sper ca te-am ajutat.

| w3xuLik a răspuns:

Pai zahar ar fi bine sa consumi o cantitate medie 100-120g pe zi (corpul consuma aproximativ 60-90g depinde de ce varsta ai si altele) iar sare (recomand cea neiodata) cam 20-30g pe zi.De exemplu 50g de zahar le luam dintr-o sticla de 0, 5l de Coca-Cola.
w3xiLuk

| 4Life a răspuns:

Nu zice sa o consumi zice s-o eviti. funda?

| danutzzz1992 a răspuns:

Salut! Cantitatea maxima de zahar - este de 3 linurite!
In 2015, OMS constrange si mai mult la abstinenta astfel incat reduce aportul zilnic de zahar la 5% din calori, practic aproximativ 6 lingurite.
Am scris un articol mai amanuntit aici:
http://danutbontas.com/zahar-un-drog-sub-acoperire/