| GabrielStefan a întrebat:

Cam de cata cantitate de zahar este nevoie pentru ca un om sa intre in diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi voi explica cum este variaţia valorii glicemiei în organismul uman.
Normal este între 60-110 maxim.
Peste 110, 140, 180 deja vorbim de HIPERGLICEMIE, aici e vorba de diabet.
Există unele situaţii când poate fi de exemplu între 60-30 mg/dL, deja vorbim de o HIPOGLICEMIE, concentraţie foarte mică de glucoză în sânge, poţi da în comă hipoglicemică.
Te pup!

6 răspunsuri:
| kopotoru a răspuns:

70-150 grame

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Omul nu ''intra in diabet'' de la o cantitate de zahar!

| Kumar a răspuns:

Depinde, daca ai peste 15 ani trebuie sa sugi 2-4kg cubulete de zahar sau sa inghiti 1.5-3kg zahar normal. Bafta!

| Raniia a răspuns:

Cresterea glucozei(un fel de zahar in sange)peste valorile normale determina diabetul. Valorile normale fiind 60-100mg%.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consumul de zahar nu determina diabet

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca ai sti cati oameni cred asta, inclusiv diabeticii...sad