| Phantasmagoria a întrebat:

Cand cineva face sport si transpira, prin transpiratie se elimina si grasimile. Dar daca se transpira de la caldura, fara sa faca efort fizic? Se elimina grasimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2ochicaprui a răspuns:

Daca stai la caldura, automat celulele adipoase se topesc, pentru ca asa cum vezi grasimea topindu-se cand o pui intr-o tigaie, de exemplu, asa se intampla si cu cea din corpul uman, doar de aia se duc unii la sauna, cu scopul de a slabi, ca doar nu merg pentru a lesina de cald si pentru a se deshidrata. Oricum, e mult mai sanatos sa "arzi" grasimile prin efort fizic, in felul asta antrenezi si muschii si psihicul intr-o oarecare masura. Multa bafta!

8 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Fals. Cand faci sport nu elimini grasimile. Doar toxinele. Grasimea se elimina in timp, daca faci sport si ai grija la alimentatie. Dar nu ai sa vezi grasimea curgand de pe tinelaughing. Si nu, cand transpiri de la caldura nu arzi calorii, deci nu elimini nimic, te dezhidratezi, probabil.

| TaviSMURD a răspuns:

Uau ce raspunsuri p'aici ma minuneaza. Transpiratia este fenomenul prin care corpul uman elimina substante nefolositoare, grasimi si multe altele. Oricum ai transpira prin efosrt fizic sau din cauza factorilor externi transpiratia e aceeiasi. E ca si cum t'ai duce la sauna. acelasi principiu Sauna sau Sala de fitneswinking

| mdany a răspuns:

Nu.Pentru ca atunci corpul doar se auto-raceste, adica transpiri.

| thealchemist a răspuns:

Da, se elimina si grasimi indiferent de motivul transpiratiei.

| vlladd a răspuns:

Fratilor, grasimile nu se elimina prin piele! Transpiratia, fie ca este datorata exercitiului fizic sau caldurii, este un proces natural de termoreglare al oragismului. Prin transpiratie, eliminam doar apa cu sare (din fasele de sange), o cantitate mica de toxine si ATAT!

| Jenny23 a răspuns:

Da, oarecum dar daca nu te misti deloc si doar stai intins la soare nu transpriri deci nu slabesti. ce zici am dreptate?

| Cr3Tzu a răspuns:

Nu prea...mai bine transpira prin efort fizic (este mult mai sanatos)si elimini si grasimile

| PolistuX a răspuns:

Daca faci sport da elimini grasimi dar daca transpiri de la caldura nu elimini decat apa din organism