| gabriel10 a întrebat:

Cand e bine sa iei antibiotice? Cand esti racit din cauza unui virus sau a unei bacterii? Am inteles ca atunci cand esti racit din cauza unui virus, antibioticele nu au efect. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e adevarat, antibioticele au zero efect asupra virusului. Totusi, ele pot preveni infectarea cu o bacterie pe fodul scaderii drastice a imunitatii produse de infectia virala.
Antibioticele se iau strict la recomandarea medicului, dupa consult, de fiecare data. NU se ia nici macar o pastila de antibiotic dupa ureche, ca asa a luat vecina sau ca asta mi-a dat medicul anul trecut cand am fost racit.

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dragul meu numai medicul de familie poate sa-ti recomande tratamentul adecvat, atunci cand esti racit si un oarecare medicament nu isi face efectul asteptat.

April
| April a răspuns:

Antibioticele trebuie luate numai la recomandarea unui medic. Un profesor de la facultatea de medicina spunea ca acest cuvant, antibiotic, vine de la anti = impotriva si bios= viata. Antibioticele sunt medicamente impotriva vietii si chiar daca le luam ca sa ucida bacteriile cu care ne-am infectat, ne ucid si pe noi un pic.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Antibioticele trebuiesc luate intodeauna la indemnul medicului deoarece noi nu putem sti ce efecte adverse pot avea in caz de raceala, viroza.
Este binecunoscut faptul ca multi dintre noi consumam la raceala antibioticele care se vand fara reteta si organismul devine deja obisnuit cu acel tip de antibiotic si in cazul unei viroze mai acute sa nu aiba nici un efect, tocmai de aceea mii de oameni cad prada racelilor/virozelor si ajung tocmai in ultimul stadiu la spital si de foarte multe ori nu prea mai este nimic de facut deoarece organismul este prea slab pentru a lupta, chiar daca se administreaza antibioticul adecvat.
Iti urez multa sanatate si sarbatori fericite.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Aşa este. Antibioticile trebuie luate la infecţiile cu bacterii, însă sunt recomandate de medic. Ai grijă la ele!

| Tabii. a răspuns:

Pentru bacterii

| AnaisC a răspuns:

Antibioticele nu sunt bune in nici una din aceste 2 situaty, mai bine faci injecty. Dar, daca ai fobie de ace sau pur si simplu tye frica poti sa iei antibiotice, din cate stiu u sunt bune in ambele situatyi, dar mai bine este cand esti infestat cu o bacterie, dar sunt mai dese cazurile cu virusi. Daca yey un tratament de cateva saptamana. 1-2 cu antibiotice, trec si virusii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În situația în care ești răcit sau gripat se administrează antivirale, în cazurile foarte grave se administrează și un antibiotic.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa le ei dupa ce mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antibioticele distrug bacteriile.
Virusurile nu sunt afectate de antibiotice.
Antivirale nu se dau niciodata la o simpla raceala ( se dau pentru zoster, pentru gripa AH1N1, pentru SIDA ).
Pt racelile obisnuite /virozele de sezon, se dau antitermice, antiinflamatoare, antitusive etc.