| Wanker a întrebat:

Cand ma duc la o analiza de sange, se vede fiecare virus sau boala pe care o am in sange? ex : ( Hiv/Sida, Hepatita )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Pentru majoritatea dintre ele trebuie să soliciţi explicit nişte teste speciale şi separate, în funcţie de ce te interesează, de ce suspectezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru majoritatea bolilor de genul alora enumerate de tine se fac analize speciale

| dannyel86 a răspuns:

Daca dai sange o data, nu se vor vedea toate bolile din organism. Sunt necesare analize separate, pentru fiecare tip de infectie pe care o suspectezi. Anumite investigatii cer si un anumit regim anterior analizei, pentru ca rezultatele sa fie concludente. De aceea trebuie sa se preleveze mai multe probe de sange, in situatii diferite. In functie de statutul tau, aceste analize se platesc sau sunt decontate de catre stat.

| Madayna a răspuns:

Trebuie sa ceri sa ti se faca analizele respective.