| Kittynika a întrebat:

Cand merg mai repede sau fug ma inteapa in partea stanga sus, sub coasta.stiti de ce?:-scrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Draga Maddyline, din descrierea ta se pare ca este vorba de splina. Daca durerea trece dupa incetarea efortului nu e un motiv de ingrijorare. Ai nevoie de mai multa activitate fizica moderata (mers pe jos de ex) pentru a obisnui organismul si evitarea efortului dupa masa.
Imi permit sa adaug si cateva informatii de cultura generala privind pozitionarea celor mai comune surse de dureri abdominale:
- stanga sub coaste: splina
- dreapta sub coaste: ficatul
- stanga jos: colonul
- dreapta jos: apendicele
- centru imediat sub plexul solar: stomacul
- centru: intestinul subtire

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza lipsei de zahar sau a glucozei in organism

| zeenath a răspuns:

rolling on the floor Ficatul este in partea dreapta si nu in partea stanga! Si mie mi se intampla uneori sa simt acea durere care apare la un efort indelungat, fara incalzirea in prealabil. Poate sa fie de la splina.

| Cσσкiє a răspuns:

Cred că acolo e ficăţelul. Încearcă să te duci la medic şi, până atunci, nu face prea mult efort.

| Cσσкiє a răspuns:

Vai de mine, ce greşeală am făcut. Scuzaţi-mă.

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Alearga cand te doara ca nu sare splina dupa ce trece poti alerga la max nu ingrijora si eu am problema din astea

| Kittynika explică:

Mersii all toate raspunsurile imi sunt de folos:*

| Dobitoc a răspuns:

Probabil organismul nu este obisnuit sa fie expus la un efort mai mare.

| piktor a răspuns:

Sau respiri gresit. am citit undeva ca daca expiri cand pui piciorul stang jos, si inspiri cand pui piciorul drept nu o sa mai ai probleme.
nu stiu cat de adevarat este... dar e un punct de pornire. poti incerca

| noName_8681 a răspuns:

Nu ai conditie fizica. o sa vezi ca daca faci sport cu timpul o sa iti treaca, nu o sa te mai doara. Si eu am patit la fel si profesorul de sport mi-a explicat ca in momentul in care fac sport sangele din organism se misca (zicea ceva de ficat) si bine daca el sta asa mult neminscat cand il misti doare (se referea la sangele care se depoziteaza in fiecat)

| ScarryD a răspuns:

Ai probleme cu ficatul! Si eu am patit acelasi lucru1 Am fost la medic si mi-a spus ca este din cauza ficatului! Incearca sa nu faci efort cu gura deschisa si ia niste calciu! Fundita?

| MihaiPloiesti a răspuns:

Nui adevarat ce spuneti, cand alergi si te doare intr-o parte e din cauza ca nu respiri bine, fac fotbal de 11 ani si toti antrnori maiu spus asta, cand alergi trebuie sa nu tragi aer in tine prin gura, decat pe nas, deci inspiri pe nas si expiri pe gura si no sa te mai doara nimic.