| liceu a întrebat:

Cand mergi la un dermatolog pentru acnee, analizele hormonale ti le face el prin analize de sânge sau trebuie sa mergi la un ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

O ecografie ginecologica se indica, deoarece acneea apare si in cadrul bolii ovarelor polichistice.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dozările hormonale ( analizele de sânge ) ţi le poate recomanda şi dermatologul - îţi dă Trimitere şi le faci la un LABORATOR happy
De asemenea, îţi poate da Trimitere la ginecologie pentru un control de specialitate şi ecografie ovariană ( pelvină sau transvaginală ) - pentru a se exclude o eventuală afecţiune/SOP ( ovare polichistice )...

Toate cele bune!

| RamonaG12 a răspuns:

Da, ti le face prin sange. Pentru ca din sange porneste totul. Asa poate afla daca ai vreo infectie in sange sau nu (pe langa alte chestii)
Nu vad scopul ginecologului in acnee.
Acum, depinde in ce zona, dar de obicei se fac analize prin sange.