| Ho1 a întrebat:

Cand se poate intimpla ca o persoana sa fie nevoita a lua decizii pentru viata cuiva,importante, care ar costa viata unui om? Analizati acest caz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este nevoie sa decizi pentru viata alcuiva atunci cand acea persoana este minora si nu poate lua decizii singura ori atunci cand persoana respectiva nu are responsabilitate juridica, adica are dizabilitate mentala, ori atunci cand persoana respectiva este operata si un membru al familiei trebuie sa semneze consimtamantul in fata medicului care-l opereaza.
Cand decidem pentru viata altcuiva trebuie sa stim sa luam o decizie oportuna si care sa ajute si sa nu creeze mai multe necazuri decat sunt deja.
Cand este un caz urgent si trebuie sa actionam pentru a salva viata altcuiva, sa resuscitam, sa-i oprim o hemoragie, sa chemam salvarea etc.
Viata te pune uneori in situatia de a decide pentru altul spre exemplu, eu a trebuit sa decid atunci cand sotul a meu a fost operat de tumoare la creier si esigur ca mi-a fost teama ce se va intmpla, asa ca cele 5 ore cat a tinut operatia, am stat cu sufletul la gura, cum se spune si am asteptat sa vad rezultatul, iar apoi la reanimare pana si-a revenit, dar decizia de a fi operat i-a salvat viata si acest lucru este important.
Un gand bun si multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

In caz de razboi, pentru a apara patria!

| Mihaela1964 a răspuns:

Decizii de acest fel cred ca fiecare am luat, in cazul in care am decis efectuarea unei operatii mai mult sau mai putin riscante pentru copiii sau parintii in varsta, dar de analizat nu vad ce se poate analiza.