| TamplaruAnisoara a întrebat:

Când va apărea antivirusul (vaccinul) il veți face? Eu una nu, chiar si daca ar fi obligatoriu. Ce pot pati daca il refuz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

E justificata atitudinea lui TamplaruAnisoara. Au fost si cazuri de vaccinuri care au avut efecte adverse. E greu sa ai incredere 100% in ceva. Oricum. Cred ca va dura mult pana la obtinerea unui vaccin si poate ca pana atunci va scadea atat mult nr. de imbolnaviri incat nici nu va mai fi nevoie de un vaccin.

57 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba ta ce faci, dar daca va exista un vaccin testat si eficient atunci sa scrii inainte o declaratie pe propria răspundere ca nu vei ocupa un pat de spital in caz ca cei contacta virusul. Asa mi s ar parea corect. Poti sa te tratezi la catedrala de 120 mil euro insa.

| TamplaruAnisoara explică (pentru suntserios):

Eu nu am încredere in oameni, fie ei medici, oameni de știință, politicieni etc. Așa ca nici spitalele nu le voi aglomera daca asta depinde de mine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Perfect. Siguri te rezolvi cu niște apa sfințită

| Apokales a răspuns:

Daca este obligatoriul inseamna ca il vei face cu sau fara voia ta, statul nu iti va permite sa continui sa-i contaminezi pe ceilalti. Eu unul fac si 10 injectii daca e nevoie sa scap de cancerul asta de virus.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Apokales):

Se spune de către uni oameni de știință in medicina ca vaccinurile sunt cancerigene.

| TamplaruAnisoara explică (pentru suntserios):

Dumnezeu poate învia si morții. Iar vindecarea o face prin sângele Domnului Isus si nu prin apa.Fie ea si "sfințită".

| Apokales a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din cate stiu acel vaccin, pe care trebuie sa-l faci la nastere, iti cam pune la incercare sistemul imunitar, dar dupa el capeti imunitate pentru o multime de boli. Dar mai bine iti va explica tipul asta, Mihai Craiu:

https://www.youtube.com/watch?v=D2cCrVnN3Ko

Ai acolo o confruntare care a devenit virala pe internet cu privire la vaccin. Tin sa mentionez ca pe vremuri Ecaterina a Rusiei a introdus in corpul ei puroi, infectie, de la rana unui om pentru a se imuniza, intr-o cantitate mica bineinteles. Deci practica de a te vaccina nu este noua si nu stiu de ce ne inspaimanta acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti patii nimic daca-l refuzi, dar ai toate sansele sa mori, daca nu-l faci.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pai nu vezi ca ea vrea sa se vindece cu sange de zeu. nu crede ea in leacuri din astea de muritori

| RAY a răspuns:

Nu stiu daca va aparea vreun vaccin,dar hai sa spunem ca exista,desigur ca da,daca tu nu vrei e treaba ta, faza e ca contaminezi pe alti, gandeste-te la familia ta, prieteni, cunoscuti anul trecut au murit mai multi copii ca nu au avut parte de vaccin, parinti care ar merita un dosar penal, daca nu va puteti adapta mutativa in pestera

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Asa si?! Crezi ca o sa ii lasam asa creanga prin lume sa ii infecteze si pe altii? Daca era vorba de vaccinul pe care-l faci la nastere era o chestie, dar fiind vorba de un virus. Eu i-as pune sa aleaga vaccin sau glont, fara prea mult tam-tam, nu-mi umbli tu aiurea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Mna, acum daca o sa existe un vaccin ok pentru asa ceva si eu ma vaccinez ma doar in pix pe unde umbla infectatii, dar da statul trebuie sa ii protejeze pe idioti de ei insusi.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Observi si tu ca in situatii de genul asta nu mai e dupa tine. O atitudine mai pasnica ar fi: stai in izolare sau vaccin, este alegerea ta si o consider inca democratia, ai dreptul sa alegi.

| Donsavas a răspuns:

Dosar penal sau amenda.

| TamplaruAnisoara explică (pentru suntserios):

Eu am făcut toate vaccinurile care trebuiesc făcute in copilărie. Si tot de atunci am devenit foarte sensibila, alergica, cu imunitate aproape zero. Cred ca din cauza lor. Odată ce am ales dieta total vegetariana ma simt foarte bine, nu mai am nevoie de medic. Si sper sa ma pazeasca Dumnezeu de acest coronavirus. La mine in sat inca nu a ajuns, oamenii nu mai ies nici in curte. Marti am fost după pâine si nu am văzut nici un om nici pe strada, nici in curti, nici la magazine. Macar ca am parcurs aproape 2 km dus si alti 2 km la intors.

| Adina23442 a răspuns:

Trebuie sa îl faci n ai de ales ca după te trezești ca iei și tu virusul sau dacă îl ai îl dai și la alții și asa nu o sa termine trebuie asa niciodată

| TamplaruAnisoara explică (pentru Apokales):

Si daca mie îmi face rău vaccinul, ei ce vor pati?

| Apokales a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca iti face rau vaccinul, asta inseamna ca ai sanse mari sa mori dintr-o flegma, ca esti dat dracu' de expus bolilor fara vaccin. Vaccinul are o sansa mica de a te rapune, dar in lipsa lui te expui unor boli severe, punand astea in balanta este mai recomandat vaccinul.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Apokales):

De când am ales dieta total vegetariana nu m-am mai îmbolnăvit deloc. Nu răcesc, nu ma gripez, cu plămâni nu am avut probleme niciodată, toate analizele îmi ies bune. De ce o fi acest virus mai contagios, odată ce imunitatea mea este foarte buna. Pot manca, pot lucra, pot munci. Nu merg decât la cumpărături si voi lucra in gradina. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru asta!

| Apokales a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Virusul nu este periculos in comparatie cu altele, are ca avantaj contagiozitatea din cauza celor ca tine care cred ca nu se imbolnavesc si bantuie prin magazine fara rost. Spania a avut 738 de morti in ultimele 24 de ore din cauza coronavirusului. Daca esti vegetaria nu esti ferit de boli, doar ca te crezi special in lumea ta, algoritmul Facebook-ului si al altor platforme au grija sa te alature celor care cred acelasi lucru si dintr-odata crezi ca asta este calea. Sunt omnivor si asta ne-a dat astazi avantajul de a gandi si de a scrie noi pe site-uri toate cacaturi pe care le gandim. Asa ca lasa-ma cu dietele ca-s satul de ele.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de cum va evolua situatia. Daca se dovedeste ca virusul poate fi tinut sub control dupa perioada de carantina atunci vaccinul va fi ca la gripa, optional. Daca nu poate fi controlat atunci vaccinarea va fi obligatorie in absenta unui motiv medical. iar in functie de cadrul legislativ din acel momoent penalitatile pot incepe de la amenda pana la inchisoare sau restrangerea unor drepturi cum ar fi intrarea in colective etc.

Se poate ajunge la ani frumosi de inchisoare pentru ca tu nefiind vaccinata, daca vei fi depisata cu virusul si o persoana care a intrat in contact cu tine va deceda din cauza infectiei situatia se transforma in omor din culpa.

Da, eu il voi face si asa ar trebui sa faci si tu, lasa grupurile de Facebook cu tipe care nici nu-s in stare sa citeasca un articol medical.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, da! Dumnezeu i-a ajutat si pe doi preoti, doi diaconi si o femeie care vindea lumanari. Numai ce s-au infectat. Asteapta de la Dumnezeu si te asigur ca o sa mori. Zice o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista si este adevarata. Dumnezeu ne-a dat minte sa facem vaccinurile. Daca le si folosim este alegerea noastra. Eu am facut toata viata mea tot felul de vaccinuri si, te rog sa ma crezi, ca n-am murit.hee hee din contra, am scapat de la moarte.

| johnnny123 a răspuns:

Mare pacat ca nu exista si un vaccin impotriva prostiei... Ala ar trebui sa fie obligatoriu.

Dupa aceea, brusc nu ar mai fi nimeni impotriva vaccinarii, pentru ca nu ar mai exista imbecili.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru suntserios):

De ce atata ura si frustrare aruncata asupra unui anonim de pe net? E problema ei daca nu vrea vaccinul. Tu si familia ta, daca il faceti, oricum veti fi protejati, nu? Ca de aia il faceti. Ce va doare asa tare de capra vecinului? big grin Nu inteleg comentariile astea, zici ca te obliga pe tine sa nu-l faci. Rautate tipic adolescentina

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am explicat in primul raspuns detaliat...

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru suntserios):

N-ai explicat nimic laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Destul de clar. Personajul cred ca o va vindeca dumnezeu si nu are nevoie de vaccin. Treaba ei, asta a fost prima fraza pe care am scris-o. Doar ca i am explicat ca la dumnezeu sa apeleze cand va fi bolnava nu sa ocupe paturile in spital... iti este clar acum? nu e nicio rautate. Cine nu crede in realitate si nu are minime reguli de convieturire in societate moderna nu ar trebui sa beneficieze de ajutorul acestei societati.

| LupusDei1993 a răspuns:

Avem un alt antivaxxer printre noi. Daca vei avea copii si nu-i vaccinezi sa nu vii aici sa te plangi ca mor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, mi-e frică de ace, dar îmi place viața și nu vreau să fiu responsabilă de moartea nimănui. Ce să pățiți? O amendă, un dosărel, și cum zice seriosul, ar fi corect să nu aveți dreptul la terapie intensivă.

Vă cedează organele? Dați cu rostopască laughing

Mi-e milă așa de voi, ăștia care trăiți cu frică de oameni și de tot ce e în jurul vostru, mai ales că majoritatea sunteți și religioși. Voi ar trebui să fiți cu iubirea față de semeni.

| Rika2019 a răspuns:

Voi cei care refuzati vaccinele stiti ca acestea au fost a doua sansa la viata pentru omenire? Voi stiti ce boli strasnice au disparut datorita vaccinarii? Eu una astept cu nerabdare acest vaccin!
Informati-va https://suntmamica.com/ghid-totul-despre-vaccinare/ aici scrie de ce trebuie sa ne vaccinam si despre fenomenul de a refuza vaccinul, consecinte, etc.