| TamplaruAnisoara a întrebat:

Când va apărea antivirusul (vaccinul) il veți face? Eu una nu, chiar si daca ar fi obligatoriu. Ce pot pati daca il refuz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

E justificata atitudinea lui TamplaruAnisoara. Au fost si cazuri de vaccinuri care au avut efecte adverse. E greu sa ai incredere 100% in ceva. Oricum. Cred ca va dura mult pana la obtinerea unui vaccin si poate ca pana atunci va scadea atat mult nr. de imbolnaviri incat nici nu va mai fi nevoie de un vaccin.

57 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru johnnny123):

Singurul vaccin obligatoriu, tare asta.

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stai putin soprana, cei ce nu se vaccineaza ii pun pe ceilalti in pericol, caci nu atingi imunitatea de turma. Sigur, tie ce iti pasa, esti deja Cadaverica...

| Algo098 a răspuns (pentru RoCkKiD):

"tu nefiind vaccinata, daca vei fi depisata cu virusul si o persoana care a intrat in contact cu tine va deceda din cauza infectiei" - si acea persoana trebuie sa fie nevaccinata laughing

| CleanHeart a răspuns:

Daca vaccinul ala imi poate salva viata da.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru minrest):

Pai nu ai incredere ca vaccinul te protejeaza 100%? De ce il mai faci? Teoretic, daca te vaccinezi impotriva unui virus, n-o sa-l receptezi chiar daca vine o bolnava de coronva si-ti stranuta in fata. Cum te pune in pericol daca esti protejat de vaccin?

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu vad de ce crezi asta. Unii dintr-un grup, chiar vaccinati, pot face anumite boli, daca sunt si persoane nevaccinate, depinde de boala. Pana de curand, nu existau antivaxeri, asa ca nu se cunostea acest lucru. Toatusi asta nu inseamna ca vaccinurile nu sunt eficace; uita-te cate boli aproape ca au disparut, datorita vaccinarii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Buba e ca atunci cand ajungi in stare critica aia sunt obligati sa te bage in spital, simplu. Pina la vaccin astept sa crape macar vreo 10-15000 de tugulani la noi. Vaccinul l-as prefera sa fie facut de noi, nu de import. Ca o sa fie obligatoriu sau nu, e irelevant. Am avut niste viroze atit de nenorocite in ultimii ani, incit oricum la anul voiam sa fac vaccinul de gripa.
P.S. VIATA e cancerigena. Legat de ce spun unii debili legat de vaccinuri... sa fim seriosi. Du-te si zi-le zecilor de mii de nenorociti din India care au oasele strimbe de la poliomielita cit de naspa e vaccinul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bineinteles ca poate. Dumnezeul asta are si un nume - defibrilator.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Toate ca toate, dar nu fa misto de rostopască!

| brokxy a răspuns:

Eu ma vaccinez in fiecare an pentru gripa. Si nu am murit

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru minrest):

Pai vaccinul pentru pojar de exemplu... Ai mai avut pojar (forma grava care poate fi letala, ca forme usoare pot aparea) daca l-ai facut? Asa si cu coronavirus. Chiar tu spui acum ca orice vaccin poate fi pus la indoiala. Daca nu ai incredere totala, de ce sa il mai faci?
Nu exista antivaxeri, doar oameni care prefera sa nu il faca. Grila obisnuita de vaccin de pana acum e acceptata de toti.
Este complicat atunci cand apar unele noi si majoritatea facute in laboratoarele din alte tari decat aia din care provii. Iar populatiei nu i se da foarte multa infomatie.
In plus, daca esti vaccinat si stai langa unul ne, sunt foarte mici sansele ca el sa fie infectat + ca virusul nu iti sare in gura/nas/alte cavitati, virusii nu sunt acrobati sau sportivi olimpici. happy E doar o proteina invelita de un strat de grasime. Si daca stai la o distanta acceptabila, nu duci mana pe fata, folosesti apa, sapun, dezinfectant si iei niste suplimente pentru imunitate, pe langa un stil de viata echilibrat, incercand sa eviti pe cat posibil aglomeratia, 'antivaxerul infectat' este ultimul de care trebuie sa ti fie frica...

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

De ce sa faci vaccinul, spui? Acum 60 de ani nu putea sa mergi prea mult pe afara fara sa vezi oameni cu extremitati zgarcite, inutilizabile, ca urmare a poliomielitei; la noi mai apare cand si cand cate un caz, in tarile mai civilizate ca noi a disparut de mult, numai ca urmare a vaccinarii. Ca sa dau doar un exemplu. De asta trebuie facute vaccinurile. TOATE izbucnirile bolilor cu vaccin provin de la vaxeri infectati; nimeni nu sta la distanta si celelalte precautii, cand nu e pandemie.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru minrest):

Sa nu compari polio cu corona. Riscul de deces din cauza poliomielitei este enorm, comparativ cu corona care se manifesta ca o gripa si are ca tinta (a mortalitatii) oamenii trecuti de 60 de ani. Si acestia sunt 'curatati' din pricina genelor proaste pe care le-au mostenit si/sau stilului de viata haotic. Este o diferenta intre a fi puternic contagios si a fi fatal, mortal.

| LoveSleep a răspuns:

"Eu am făcut toate vaccinurile care trebuiesc făcute in copilărie. Si tot de atunci am devenit foarte sensibila, alergica, cu imunitate aproape zero. Cred ca din cauza lor".

Majoritatea le-au făcut și nu a devenit nimeni cu o imunitate aproape 0. Dar sigur o fi de la vaccin.

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Virusul si gazda evolueaza impreuna, gazda evolueaza sa supravietuiasca, virusul sa isi lase gazda in suficienta forma ca sa il poata raspandi. Gripa a trecut de la porc la om, iar rujeola dela vaca, cu multe mii de ani in urma, suferind o mutatie, fireste, asa ca virusul si gazda au avut timp sa se adapteze reciproc. Dar virusul covid19 a suferit mutatia prin care a trecut la om de trei luni. Dintre pacientii vindecati 30% raman cu sechele respiratorii severe. Asa ca speranta este vaccinul; amanuntele se vor stabili dupa cum va fi nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita pana ajunge vaccinul la toata lumea din tara. Mai intai iau bucurestenii si celelalte mari orase ale tarii pentru ca acolo sunt oamenii cu bani care trag sforile sa fie ei primii. Daca mai raman si pentru oamenii de rand o sa fie mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Uneori gandim mai salbatic decat in evul mediu. Cum adica vaccin sau glont? Suntem niste carpe de aruncat cand vrea x sau y? Si ne mai miram de cum gandea Hitler, gandirea extrema aduce un rau extrem.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-o situatie de criza trebuie sa gandesti in ansamblu: "Moartea unui om este o tragedie, moartea a milioane este o statistica.", deci daca boul ala care are coronavirus si refuza vaccinarea ramane in viata si poate raspandi virusul in continuare, atunci da, trebuie oprit. Asa ca nu-l include pe Hitler in discutia asta, nu ai trait pe vremea lui si nici nu ai inteles de ce era nevoie de o astfel de gandire pe vremea aia. Razboaiele erau la ordinea zilei, daca anul asta 1900 era pace in urmatorul era cu mult mai probabil sa inceapa un razboi, era nevoie de o mentalitate agresiva.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ar fi problema ei daca nu s-ar imuniza impotriva unei boli ca Lyme, pe care o poate lua oricine, dar care nu poate fi data altora.

Vaccinul impotriva unei boli contagioase nu are doar rolul de a o proteja pe ea.

Cei care il refuza sunt o problema pentru toata lumea.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru TheBIoodyHound):

Noi nu vorbim de Lyme, ci de covid-19 sau sars-cov-2.
Daca ai incredere in vaccin si cu adevarat esti imunizat datorita lui, care sunt sansele ca tu sa iei de la un nevaccinat boala impotriva careia TU ai facut vacin?! Nu ai incredere in vaccin? De ce il mai faci? Vaccinul te protejeaza cu adevarat de covid? Atunci care mai e frica voastra, daca trece unul nevaccinat pe langa voi?
Apropo, nu va intereseaza si reactiile adverse? happy
Oricum vorbim degeaba, ca respectivul vaccin nu exista oficial.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Rostul primului paragraf e sa intelegi si tu in ce situatie ar fi problema ei daca nu s-ar vaccina.

Nu ti-am raspuns gandindu-ma la mine. Nu asa se judeca.

Exista oameni care nu pot sa se vaccineze. Acesti oameni merita sa fie si ei feriti de boli si ajung sa fie protejati numai daca exista o imunitate colectiva.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru TheBIoodyHound):

Dar nu e vorba de tine, ci de orice alta persoana.
Oricum majoritatea inghit vaccinurile fara sa se documenteze despre nimic, ei au incredere in orice autoritate... politica, juridica, stiintifica etc., nu se gandesc ca se poate gresi si pot plati increderea oarba cu sanatatea lor.
Asta voiam sa subliniez, ca nu exista nici o diferenta intre creindiciosul care crede cu toata fiinta lui ca Dumnezeu il va vindeca si ateul care ia in brate stiinta fara sa o inspecteze intai.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu ai vrut sa subliniezi nimic da felu ala si despre mine e vorba atunci cand te apuci sa imi pui asemenea intrebari.

Daca nu era vorba despre mine, ci despre orice alta persoana (asemenea mie, banuiesc, ca altfel n-are niciun sens), atunci raspunsul e acelasi: Nu asa se judeca.

Daca voiai sa subliniezi ce ai spus tu acolo, atunci ar fi trebuit sa faci in asa fel incat sa exprimi in scris exact ceea ce ai in minte, pentru ca nimic din raspunsul tau nu e da natura sa scoata in evidenta asemenea chestie.

Ce faci tu acum e sa incerci sa zici ca nu ti-as fi inteles subtilitatile istete si poate chiar tot raspunsul, ca sa distragi atentia de la tampeniile pe care le-ai spus.

O faci degeaba, nu-ti merge asa ceva cu mine.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru TheBIoodyHound):

Ce tampenii am spus? Ca daca esti vaccinat de sars cov 2, nu te imbolnavesti? happy Nu asta e ideea? Am pus la indoiala credinta voastra totala in acest vaccin si pe deasupra am remarcat ipocrizia. Ca va feriti de nevaccinati desi ati fi vaccinati (imunizati). Pai de ce?
Am venit cu un fapt destul de realist, zic eu. Acela ca majoritatea inghit vaccinuri pe banda rulanta (ma refer la cele noi) si ar fi dispusi sa faca asta. Mai ales generatiile noi, ca astea vechi au un mic atu, anume, scepticismul. Si credeam ca vei face legatura foarte usor cu altii care cred nemarginit in zei, puteri supranaturale etc., ceea ce e putin spus amuzant. Sau daca nu, macar ai intelege ca tot majoritatea aia ar insemna 'colectivitatea imunizata' de care spui mai sus. Ai curaj sa faci un sondaj pe Facebook? Sa vezi cati ar dori vaccinul.
Asa ca... de ce atatia pumni agitati impotriva 'neanderthalilor' care pun la indoiala eficacitatea vaccinurilor noi, al unui virus despre care stim 'cu portia', adica foarte putin?

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"Ce tampenii am spus? Ca daca esti vaccinat de sars cov 2, nu te imbolnavesti? Nu asta e ideea?"

Se pare ca ti-ai uitat propriile raspunsuri. Nu ai spus nicaieri asa ceva.

Tampenia 1: Ai spus ca e problema personala a cuiva daca alege sa nu se vaccineze impotriva unei boli contagioase. Nu e asa, si am explicat de ce.

Tampenia 2: Ai impresia ca daca cineva se vaccineaza, atunci n-ar mai trebui sa fie deranjat daca altcineva refuza o faca iar daca se arata deranjat e din cauza ca nu ar avea incredere in eficacitatea vaccinului.

"Am pus la indoiala credinta voastra totala in acest vaccin si pe deasupra am remarcat ipocrizia. Ca va feriti de nevaccinati desi ati fi vaccinati (imunizati). Pai de ce?"

N-ai pus nimic la indoiala, nu reiese de nicaieri ca i-as evita pe cei nevaccinati impotriva unei boli fata de care sunt imunizat, n-ai ce ipocrizie sa remarci tu la mine.

E a doua oara cand iti spun, deci fa bine si incearca sa intelegi de data asta: Nu e vorba de mine, ca n-as avea incredere ca m-ar proteja vaccinul, nu de asta am spus ca cei care nu si-l fac reprezinta o problema, ci pentru ca nefiind imunizati risca sa ii imbolnaveasca pe cei care nu pot sa se vaccineze.

"Am venit cu un fapt destul de realist, zic eu. Acela ca majoritatea inghit vaccinuri pe banda rulanta (ma refer la cele noi) si ar fi dispusi sa faca asta. Mai ales generatiile noi, ca astea vechi au un mic atu, anume, scepticismul. Si credeam ca vei face legatura foarte usor cu altii care cred nemarginit in zei, puteri supranaturale etc., ceea ce e putin spus amuzant."

N-ai venit cu niciun astfel de fapt. Sa pui cuiva intrebari ca cele pe care mi le-ai pus mie nu inseamna ca vii cu un fapt.

"Sau daca nu, macar ai intelege ca tot majoritatea aia ar insemna 'colectivitatea imunizata' de care spui mai sus. Ai curaj sa faci un sondaj pe Facebook? Sa vezi cati ar dori vaccinul."

Faptul ca o majoritatea oamenilor sunt dispusi sa respecte o regula de buna vietuire in societate nu inseamna ca cei aflati in minoritate ar trebui scutiti de la acea regula sau ca nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni daca nu o respecta. Nu asa se judeca.

"Asa ca... de ce atatia pumni agitati impotriva 'neanderthalilor' care pun la indoiala eficacitatea vaccinurilor noi, al unui virus despre care stim 'cu portia', adica foarte putin?"

Cand spui ca stim "cu portia", implicatia e probabil ca se cunosc mult mai multe despre virus iar noua ni se ofera doar o mica parte din ce e stiut, pentru ca Bill Gates sau altceva. Poate si asta e unul dintre motivele pentru care au astfel de reactii cei la care faci tu referire, pentru ca neincrederea in vaccinuri a unora nu are nimic la baza sau are teorii ale conspiratiei.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru TheBIoodyHound):

Esti plin de negatii, fara argumente! laughing 'N-ai spus', 'nu e asa', 'n-are cum', 'nu se face asa'
Si mai si uiti sa citesti tot/intelegi ce scrie interlocutorul... Si trantesti si speculatia de 'om realist' shtiintzifik la sfarsit. Daca asa comunici si in realitate, e cam uratel. Nu ma mai straduiesc. O viata frumi!

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stradania ta constand in incercarile de a-ti acoperi prostia, asa cum ai putut, si pentru ca nu poti foarte mult, nici metodele tale n-au fost stralucite: ai mintit si ai improscat cu vorbe. Nici acum nu te-ai oprit, in continuare sustii ca de fapt tu esti o neinteleasa.

Am argumentat tot ce era de argumentat. N-am ce sa-ti fac daca nu esti in stare sa pricepi.

Pana la urma ai facut si tu ceva destept, anume ca te-ai retras. Trebuia s-o faci demult, ti-am spus ca tacticile tale nu merg cu mine.