| Laurretta a întrebat:

Candida se poate transmite prin intermediul sexului oral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @MâțaUimită! Da, se transmite prin contact sexual (și oral), toaletă, prosop folosit de altă persoană, și nu în ultimul rând de la antibiotice foarte tari sau luate pe termen lung. Tratamentul medicamentos trebuie să fie administrat ambilor parteneri.
O seară cu zâmbet să ai!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, daca unul din parteneri are leziuni de candida la nivelul organului utilizat in timpul contactului sexual oral (gura sau organe genitale).

| s4a a răspuns:

Desigur ca se poate transmite, insa nu produce neaparat candidoza. Candida este o ciuperca existenta la majoritatea oamenilor, insa este tinuta sub control de catre sistemul imunitar si flora bacteriana (bacterii probiotice). Candidoza apare atunci cand sistemul imunitar este slabit, flora bacteriana diminuata (in urma antibioticelor), sau in urma unei invazii masive (prin contact cu o persoana puternic infectata).

| Artemisia a răspuns:

Nu, nu se ia.
Candidoza se ia doar prin contact sexual.

| melisafdv a răspuns:

Da.