| anonim_4396 a întrebat:

Candidoza bucala cauzata de sex oral are acelasi tratament ca o candidoza bucala cauzata de exces de antibiotice/sistem imunitar scazut?

As dori raspunsuri cat mai complexe happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da! Nizoral pastile, clotrimazol pastile, îți clătești gura cu apă amestecată cu bicarbonat, același tratament.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Candidoza se trateaza cu antifungice, indiferent de localizare, difera modul de administrare/forma de prezentare a substantelor aplicate (comprimate, unguente, solutii, ovule). De exemplu, pentru candidoza bucala poti folosi glicerina boraxata cu nistatin/stamicin, iar pentru cea vaginala ovule intravaginale cu clotrimazol. http://www.i-medic.ro/......e-recidiva

| dragos9234 a răspuns:

Da.