| VerdeLila a întrebat:

Care aliment contine mai mult fier?
Carnea de vita din comert sau un ficat de pasare de curte?
Ficatul din comert sau oul unei pasari de curte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ficatul de pasăre, legumele verzi și sfecla roșie.
Pa, pa.

| SintSmekerulTpu a răspuns:

Ficatul are cel mai mult fier! Funda?

| bsir a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Ficatul de pui contine cel mai mult fier, iar daca e de casa e si mai bun!

| nyko98765 a răspuns:

Nu stiu ce contine mai mult fier dar stiu ce e mai sanatos deci zic ficat de pasare de curte si oul pasari de curte happy

| VerdeLila explică (pentru nyko98765):

Cu siguranta e mai sanatos ceea ce cresti tu, dar eu am nrvoie de alimente f bogate in fier iar medicul mi-a zis sa mananc carne de vita desi i-am explicat ca prefer sa mananc ficat/carne/oua de curte; dupa parerea mea, astea contin mai mult fier...desi e posibil sa ma insel.
Pe unii medici de familie, daca ii scoti putin din ceea ce au invatat ei...
In zilele de azi alimentele nu mai au aceleasi valori nutritionale.

| nyko98765 a răspuns (pentru VerdeLila):

Atunci uite aici alimente foarte bogate in fier
http://www.csid.ro/......-12138481/

| EnTuZiAsM a răspuns:

Pai... carnea de vita e buna, dar eu nu mi-as pune mari sperante in comert, ficatul de pasare (parerea mea) e mai indicat... si oul unei pasari de curte

| secretsecret11 a răspuns:

Curte