| George505050 a întrebat:

Care ar fi cauzele carceilor la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Buuuuuna.
Lipsa de calciu, magneziu si potasiu. E corect apa minerala biborteni, dar zilnic sa mananci 4-5 nuci, 1-2 banane si nea[parat sa iti faci analiza sangelui. Ai sa vezi daca iti lipseste calci in asa masura incat sa iei tablete si, de asemenea magneziu, pentru a lua magnerot. nucile si bananele sunt pentru potasiu. Trebuie sa vezi ce minerale iti lipsesc. Iti faci analiza la orice laborator si chiar si medicul de lab. iti poate spune ce sa iei. Nu amana.
Funda? crying

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lipsa de magneziu si, posibil de calciu. Trebuie sa te hidratezi bine si sa consumi destule saruri de magneziu. Un remediu bun este apa minerala magneziana (Biborteni forte sau Valea Brazilor)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Principalele cauze declansatoare ale crampelor musculare in zona piciorului sunt:

Lipsa de potasiu poate fi unul dintre motive
Ortostatismul indelungat
Pozitia in sezut pentru mai mult timp
Prea multe exercitii fizice
Lipsa de potasiu, calciu si magneziu
Deshidratarea
Medicamente cum ar fi cele pentru reglarea tensiunii arteriale, diuretice, contraceptive orale, antipsihotice, statine si steroizi" - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......oare_10131

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Depinde unde simti carceii si cand.Crampele,pe care le simti la pulpa piciorului, care survin ZIUA indica, de cele mai multe ori, o problema de circulatie sau una neurologica.Cat despre crampele NOCTURNE, acestea pot fi, adevarat, foarte rar, simptomele unei insuficiente renale sau ale hiperyensiunii.Si intr-un caz si in altul,consulta-ti medicul de familie daca ai contracturi in mod frecvent! Este posibil sa ai lipsa de calciu, magneziu, potasiu(pentru durerile simtite noaptea), apa(1, 5-2 l/zi).

| Mihaela1964 a răspuns:

Carceii mai pot aparea si dupa un efort sustinut, in general dispar odata cu febra musculara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lipsa de minerale in organism, circulatie deficitara etc.
http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/apar-carceii-scapi.html
Te pup!

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Ce banane... poti sa maninci pina la saturatie, nu e suficient.Stiu din experienta.
Cauzele pot fi multiple. Uneori, se pot datora formarii unor varice ascunse la picioare. Oricum, e o problema de circulatie.
Eu am acesti circei noaptea, dar nu tot timpul. Trec si luni fara, apoi revin.
Ultima data, avind circei nopatea, m-am trezit ca ziua mi-au amortit si miinile foarte tare,
De la farmacie mi-au dat niste plicuri cu Mg efervescent, pentru ca acesta se absoarbe mai repede. Dar sa fie concentrat, nu lua Mg efervescent de la market. Mi-am revenit dupa 2 ore.
Am luat atunci si Ca, tot la pliculet, desi nu trebuie luate in acelasi timp.