| NotToday a întrebat:

Care dintre urmatoarele alimente nu produc acid la stomac? Paine integrala, paine alba, lactate, ardei rosu, usturoi, ceapa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SandraM a răspuns:

Ceapa, usturoiul, adreiul rosu sunt alimente alcaline. Lactatele sunt acide. Singurele feluri de pine care nu produc aciditate sint painea cu germeni, lipia cu germeni, painea si lipia fara gluten sau/si fara drojdie

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pâinea integrală.
Te pup!

| SandraM a răspuns (pentru anonim_4396):

Piine fermenteaza din cauza drojdiei. happy Deci este acida happy

| diditza23 a răspuns:

Painea integrala, painea alba( dar vezi sa nu fie foarte proaspata, iaurtul din cadrul lactatelor, restul produc acid. Totusi depinde de persoana( eu chiar daca am gastrita cu reflux totusi pot manca usturoi daca il combin cu cartofi/orez). Vezi daca iti fac rau nu le mai manca

| βuβuƦuzαα a răspuns:

Eu am avut probleme de genul astawinking
Alimentele care nu produc acid in stomac adica cele enumerate de tine sunt : Painea integrala, painea alba, lactare---> iaurturi, ardei rosu dar nu proaspat, usturoi si ceapa sa nu fie prajite!
Funda happy?