| IonutPetre12 a întrebat:

Care e cel mai tare din benzodiazepine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba un medic specialist. E mai bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te alerge un tigru.

| Floridori a răspuns:

Deoarece am vazut intrebarile tale anterioare, trebuie sa mentionez faptul ca benzodiazepinele nu sunt recomandate (as zice ca mai degraba sunt interzise) atunci cand pacientul prezinta epidoade sau elemente psihotice deoarece pot inrautati aceste episoade si pot conduce la stari de psihoza accentuate.De altfel, nu sunt recomandate persoanelor care prezinta un risc crescut de tentativa de suicid si nu sunt recomandate nici persoanelor care au dobandit problemele psihice in urma unor probleme de natura neurologica sau neuropsihica, cei din urma fiind categoria cu mai putine riscuri si in cazul carora pot exista anumite exceptii.

In alte cazuri, tratamentul nu poate depasi 2-4 saptamani din cauza riscurilor crescute prezentate in urma tratamentului de durata lunga si medie cu medicamentele din aceasta clasa.

Benzodiazepinele, daca vor fi neaparat necesare in cazul persoanelor ce prezinta episoade psihotice(ceea ce ma indoiesc) vor fi folosite pe perioade scurte, uneori chiar si o singura data sub supravegherea atenta a cadrelor medicale.

Dar, pentru a-ti raspunde totusi la intrebare, cele mai "tari" benzodiazepine sunt: midazolamul urmat de tetrazepam.
Din fericire, acestea se elibereaza numai pe baza de prescriptie care ramane in farmacie.Si sper sa ramana asa in continuare...

| IonutPetre12 explică (pentru Floridori):

Pai si atunci ce pastile mi s-ar potrivi? va las mesaj cu detalii

| Floridori a răspuns (pentru IonutPetre12):

Deja iei antipsihotice, din cate am inteles si acelea sunt potrivite pentru starile de psihoza, evident.

In functie de problemele asociate si de gravitatea tulburarilor, numai medicul tau psihiatru va fi in masura sa iti recomande ce este mai potrivit pentru tine.

Problema este ca tu aveai inainte un tratament la care ai renuntat brusc si ai inceput cu altul, la fel de brusc.
Medicamentele pentru tratarea problemor psihice, mai ales antipsihoticele, trebuiesc intrerupte treptat iar cele noi introduse tot treptat, deoarece organismul are nevoie de o perioada de adaptare la aceste tratamente medicamentoase.

Daca nu ai incredere in actualul tau medic, poti merge la altul.

| IonutPetre12 explică (pentru Floridori):

Deci nu am sanse sa mi dea benzodiazepine pentru anxietate? Nimic nu si face efectul si m-am saturat de ea

| Floridori a răspuns (pentru IonutPetre12):

Ti-am raspuns la mesajul pe care mi l-ai trimis. happy

| Invictusman a răspuns:

Dacă nimic nu merge pe anxietate atunci încearcă o luna de zile xanax o pastila întreaga apoi 2 luni jumate de pastilă de xanax de 0.5 mg. Dacă ai anxietate generalizata xanax merge bine pentru o perioada scurta, apoi le scoți treptat la recomandarea medicului.
Schimba medicul dacă nu ți-o dat un tratament potrivit.
Dacă mi ai spune simptomele ți as spune ce problema ai cu adevărat.
Eu unul cred ca ai psihoza în cadrul anxietății și a depresiei

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Da, psihoza în cadrul anxietății și depresiei cu derealizare și depersonalizare.

E posibil sa fi și bipolar dacă treci de la episoade maniacale, disforice la euforie, Tulburarea bipolara în unele cazuri da episoade de psihoze recurente, boala este cronica și nu se poate vindeca, în schimb se poate trata sa nu se ajungă la suicid și episoade de psihoza majore.

Atât mania cât și depresia se caracterizează prin deteriorări ale dispoziției normale, activității psihomotorii, ritmului circadian și cogniției. Mania poate fi prezentă cu diferite niveluri de perturbare a dispoziției, de la euforie, care este asociată cu „mania clasică" la disforie și iritabilitate. Simptomul principal al maniei implică o creștere a energiei activității psihomotorii. Mania se poate de asemenea manifesta prin stimă de sine crescută sau grandoare, vorbire rapidă, simțământul subiectiv de gânduri rapide, comportament social dezinhibat sau impulsivitate. Mania se distinge de hipomanie prin lungime, întrucât hipomania necesită patru zile consecutive, iar mania - mai mult de o săptămână. Spre deosebire de manie, hipomania nu este întotdeauna asociată cu subminarea activităților. Mecanismele biologice responsabile de trecere de la un episod maniacal sau hipomaniacal la un episod depresiv, sau vice versa, rămân slab înțelese.

Am văzut ce mi-ai scris în privat, ai probleme serioase cu depersonalizarea și derealizarea astea sunt simptome specifice anxietății generalizate, psihozei sau schizofreniei, este foarte complicat sa îți dau eu un diagnosticat 100% corect, nici medicii nu au reușit acest lucru din cele spuse de tine.

Dacă vindeci anxietatea este posibil sa scapi de derealizare și depersonalizare dar dacă astea sunt în cadrul tulburării psihotice sau schizofreniei nu le vei putea elimina complet niciodată fiindcă sunt simptome de baza ale psihozei sau ale schizofreniei care cele doua nu pot fi vindecate ci doar tratabile cu evoluție relativ bună.

Nu pot sa spun și nu am voie sa îți spun ce medicamente ți s-ar potrivi, nu sunt avizat, acreditat și îți poți face și mai mult rău dacă urmezi tratament,, după ureche ".

Ce probleme ai avut înainte sa se agraveze halucinațiile auditive? Ce o produs acest fenomen? Ai avut un soc emoțional? Trauma? Ai fost bătut de cineva? Amenințat verbal?

| IonutPetre12 explică (pentru Invictusman):

Nu se vindeca niciodata? Pot sa imi spui pastilele ca sa-i spun doamnei doctor daca mi se potrivesc, nu le iau eu singur de nebun.Deci n o sa pot conduce niciodata.Primele atacuri de derealizare au fost in clasa a 8 de cand am primit bully, dar s au agravat din noiembrie de cand am fost prima data la psihiatru si am luat serlift

| Invictusman a răspuns (pentru IonutPetre12):

Deci de la bully.
Userul mosotti se pricepe mai bine ca mine, adica el poate sa îți spună ce tratament ți s-ar potrivi.
El cunoaște mai bine Psihiatria ca mine, mult mai bine crede-mă.
E un subiect la care nu pot sa ma bag, îmi pare rău, poate re ajuta userul floareasoarelui26 ea o terminat rezidențiatul în psihiatrie.
Îți doresc multă sănătate.

| Invictusman a răspuns:

Https://youtu.be/BTzbWZRMYnc
Ai spus ca ai episoade de grandomanie, unele caracteristici coincid într-adevăr cu Tulburarea bipolara
https://youtu.be/BTzbWZRMYnc
Vizionează acest clip de mai multe ori

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Prenadezul.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu va mai drogati, mai bine faceti niste activitati ce sa va ajute cu recuperarea. Voi nu sunteti bolnavi, sunteti doar lipsiti de ocupatie.