| qieiqpalz a întrebat:

Care e faza cu gripa? Daca cred ca am pot merge la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca ai simptome de gripa medicul de familie nu prea are ce sa iti faca pentru ca e infectie virala si nu trece cu antibiotice. Poti lua antitermice la nevoie, o pastila pentru gat care se suge, bea multa apa si hidrateaza-te. In cazul in care vrei sa mergi totusi la medic, foloseste o masca pe pus la nas si gura de la farmacie, atat raceala cat si gripa sunt contagioase si nu cred ca vrei sa dai tuturor bolnavilor de acolo.

| qieiqpalz explică (pentru AdelinaC):

M am interesat despre gripa si nu am simptomele am nasu infundat si ma simt mai obosit pentru ca fac sala dar capu nu ma doare si nu tusesc

| AdelinaC a răspuns (pentru qieiqpalz):

Atunci cel mai probabil ai o raceala

| darrio2007 a răspuns:

Da, poti merge. Ai nevoie de scutire pentru la scoala, asa-i?

| qieiqpalz explică (pentru darrio2007):

Nup nu am nici o absenta

| darrio2007 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Poate vrei sa faci vreuna.

| qieiqpalz explică (pentru darrio2007):

Azi da dar nu e bai doar 1

| Demidol a răspuns:

Da, te poti duce daca suspectezi asta. E bine sa mergi din timp, pana nu se agraveaza si apar simptomele pe care ti le-a descris @NUamBaniDePaine.

| Mihai69222 a răspuns:

Gripa este foarte contagioasa, deoarece este un virus foarte puternic.

| NUamBaniDePaine a răspuns:

Gripa e diferita de o raceala, gripa iti da febra sau stari in care iti e prea rau sa te misti, intr-o raceala iti curge doar nasul sau te doare gatul OwO