| MZc a întrebat:

Care e mai bun pentru raceala, paracetamol sau nurofen? Si ce alte pastile bune pentru raceala mai stiti, in afara de paracetamol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceai cald sau un vin fiert

| RAY a răspuns:

Un antiviral

| mihai69 a răspuns:

Aspirina săracului face minuni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica altele care au la baza paracetamol? Cum ar fi Theraflu (ca si asta este bun)?

Dar in general, ca medicamente, acestea ar fi bune, paracetamol, ibuprofen si aspirina(acid acetilsalicilic). Doar daca vrei sa adaugam si ceva naturist, cum ar fi mierea, ceaiul, lamaia si usturoiul... dar si tratament fizic si psihic, ca exercitiile (cum ar fi meditatia), statul la caldura si o atitudine de fier ^_^

Numai bine si sanatate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambel; e sunt niste mizerii. Mihai69 zice el bine. Plus usturoi, care e unul dintre cele mai puternice antibiotice si antiinflamatoare naturale.

| Freya1 a răspuns:

Parasinus inca e bun si aspirina.
Bine poti sa iei si ceaiuri (coldrex, Theraflu)

| aXy99 a răspuns:

Paracetamolul nu te vindeca de raceala, doar iti amelioreaza durerea si febra.

| Werrich a răspuns:

Nurofen Forte e mai puternic decât Paracetamol.
Ar mai fi și acestea : https://www.drmax.ro/......a-si-gripa

| WhiteLife a răspuns:

Medicamentele pentru răceală tratează simptomele și nu răceală (nu distrug virusurile care provoacă răceli). Paracetamolul este analgezic și antipiretic, ia durerile și febra. Nurofenul la fel, doar că este și antiinflamator (daca ai o problema și se umfla sau se înroșește un loc, de exemplu după ce ți se scoate o masea, se prescrie de obicei Nurofen sa ia durerea și să scadă inflamația). In afara de partea de partea asta, nu prea mai ai ce sa iei, decât, bineînțeles, vitamine, minerale (se recomanda in perioada asta vitaminele C, D, si zinc). Sunt tot felul de complexe de vitamine și minerale, sau extracte din plante pentru susținerea sistemului imunitar, e alegerea ta ce iei. Diferența dintre Parasinus și paracetamol simplu este că în Parasinus mai este o substanță care e decongestionant nazal. Deci, daca nu ai nasul infundat, degeaba iei Parasinus, că nu te ajuta mai mult la răceală decât un Paracetamol simplu. Aspirina e si ea analgezic, dar se folosește mai rar, pentru că irita stomacul. Majoritatea medicamentelor sunt o asociație de paracetamol, vitamine și o substanță decongestionant, acum tu alegi ce anume iei și sub ce forma. ACC e bun daca ai tuse cu expectoratie. Tusinul e bun daca ai tuse uscata. In general in tratamentul tușei nu se recomanda antitusive (in speranța că se va rupe). Sa nu iei niciodată în acelasintinp antitusive și expectorante. Nu uita sa te hidratezi bine, să mănânci destul și să eviți mersul afara, din respect pentru cei dragi și pentru tine.

| Dana2103 a răspuns (pentru WhiteLife):

Nurofen,ibuprofen,aspirina etc irita stomacul si duc la ulcer

| WhiteLife a răspuns (pentru Dana2103):

Da, insa la aspirina e ceva mai grav. Daca nu se face abuz și nu se administrează pe termen lung e ok big grin

| Alinailies a răspuns:

Eu iau aspirina si paracetamol +2 sau 3 vitamina C, fac o baie fierbinte cu sare grunjoasa, dupa baie o frectie cu carmol, stau infofolita in pat pana transpir bine si seara sunt ca noua.
Asta functioneaza la mine de ani buni, nu stiu daca da rezultate la toata lumea.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Fatongonatur hotdrink