| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre un atac de panică și o criză parțială de epilepsie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta este cat intre o racire si o amputare de picior degerat.

Atacul de panica este cauzat de o sperietura si poate trece in cateva ore/zile.
Epilepsia este o boala a creierului si poate chiar sa ramane pe viata.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Nu neaparat din sperietura, tot ce reprezinta un soc pentru fiecare individ in parte si se manifesta diferit de la o persoana la alta.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Socul psihic se numeste sperietura.
Un soc mecanic nu produce atac de panica.

| Donsavas a răspuns:

Atacul de panica nu poate fi depistat de aparatele moderne, criza de epilepsie se poate observa. Atacul e trecător însă criza epileptica reapare fără tratament.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Un prieten are acel tip de epilepsie, e foarte rar si cand il apuca ''criza'' simtea doar o frica de cateva secunde si se simtea ca intr-un vis, dar acum face tratament pentru asta si nu a mai avut de un an.

Atacul de panica apare fara un motiv anume (depinde ce tip de panica ai) = stare de lesin, tremuraturi, inima iti bubuie in piept, ametesti etc.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

La fel simt eu o frică de câteva secunde când mă apucă, iar apoi durere de cap, amețeală, senzație de rău! La mine a apărut din cauza unui șoc emoțional

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mers la medic?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Am fost la 2 neurologi diferiți și am făcut un RMN cerebral și au zis că totul este în regulă! Apoi după tratamentul de la psihiatru simptomele s-au agravat!

| christine99 a răspuns:

Nu este o diferenta asa ridicola cum spune "Bula" deoarece amandoua pornesc de la creier. Si amandoua se pot trata prin medicamente.