| Mara_1046 a întrebat:

Care este diferenta dintre un consult si un control medical? Nu conteaza specialitatea. Medicul specialist mi-a refuzat trimiterea deoarece "asistenta" de la medicul de familie a trecut o notiune in loc de cealalta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Consultul presupune toate procedurile si investigatiile necesare facute de medicul de specialitate, iar controlul este revenirea, dupa o perioada de timp pentru a evalua medicul felul cum a decurs vindecarea, ce eficienta a avut tratamentul si daca trebuie sa mai recomande altul sau continuarea lui. De obicei, la control te cheama medicul la care ai fost la o data anume si nu mai trebuie trimitere. Depinde cat dureaza tratamentul. Deci asistenta a scris gresit control (revenire) din moment ce inca nu ati fost consultata de specialistul la care v-a trimis!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Soothe, este regretabil ca asa ceva s-a intamplat si nu stiu cum a fost posibil. Din fericire, eu dau explicatii si pot fi trasa la raspundere numai pentru faptele mele, nu pentru faptele intregului personal sanitar si medical.

| alessia5158 a răspuns:

Asistenta ar fi trebuit sa scrie pe biletul de trimitere "consult de specialitate" prin care i se solicita specialistului sa uzeze de anumite proceduri/tehnici specifice de investigare a unei afectiuni ...controlul medical se refera tocmai la aceste tehnici specifice de investigare( de ex: control medical prin tomografie computerizata, prin examen de laborator, prin explirari functionale etc )

Elianna
| Elianna a răspuns:

Parerea mea este ca consultul presupune o posibila boala din start si este tintit pe un anume organ. Controlul presupune verificarea starii de sanatate aparente constand in mai multe investigatii, la mai multe organe.

soothe
| soothe a răspuns:

Cred ca un consult este un serviciu medical specific, pentru o problema de specialitate iar controlul medical este o evaluare cuprinzatoare a starii de sanatate. Probabil ca asistenta a trecut control in loc de consult.
Oricum, desi nu cunosc procedura specifica din Romania, asa ceva, un refuz se poate intampla doar in Romania. Nu am cuvinte... In alta ordine de idei, cum adica asistenta? Doctorul nici macar nu poate scrie doua vorbe pe o hartie cu apostila pentru un OM de pe urma caruia mananca o paine?
Poate ne explica Brigaela cum este posibil, ma rog frumos.

| zeenath a răspuns:

Consultul medical se face in vederea punerii unui diagnostic, iar controlul este revederea pacientului de catre medic in vederea observarii evolutiei afectiunii diagnosticate in cadrul consultului. Nu este atat de relevata aceasta diferenta de sens incat medicul endocrinolog sa te supuna unei taxe doar pentru ca era scris una in loc de cealalt! Doamne ce de inteligente avem aici in Romania! Rusine multor medici!

| Mara_1046 explică:

Era vorba despre un consult endocrinologic. Mergeam pentru prima data la acel medic. Mi-a refuzat trimiterea, adica m-a pus sa platesc consultatia, deoarece asistenta de la medicul de familie a trecut control in loc de consult. Motivatia a fost ca, dat fiind ca eram pentru prima data acolo, pe trimitere trebuia scris Consult si abia cand reveneam dupa tratament sa fie trecut Control. Am intrebat pentru ca nu mi se pare corecta aceasta afirmatie. S-ar putea bineinteles sa ma insel si intr-adevar medicii sa foloseasca cu acest scop aceste notiuni. De asta am cerut lamuriri. Multumesc!