| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Care este diferenta intre cancer la plamani si cancer de gat, adica depinde cumtragi din tigara sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt doua tipuri de cancer complet diferite. Tigarile nu provoaca cancer, il AJUTA sa se faca. Si cum fumezi nu prea conteaza, oricum ai fuma poti sa faci ambele tipuri de cancer si multe altele, tigarile nu sunt factor de risc doar pentru cancerul de plamani sau gat sau gura, tigarile sunt factor de risc pentru toate tipurile de cancer: de ficat, de rinichi, de stomac... de detoate, insa mai mult pentru cele din sfera sistemului respirator.

3 răspunsuri:
| tudorlaura a răspuns:

Fumatul incurajeaza dezvoltarea celulelor canceroase, acestea apar de la diferite gene pe care le preluam din alimente medicamente in ziua de azi si se modifica in functie de tipul genei pe care il avem fiecare, de exemplu daca ai avut cazuri in familie este recomandat sa iti faci analize cel putin o data pe an este o analiza care cauta factorul cancerigen, chiar daca nu ai avut cazuri in familie tot este recomandat datorita mediului in care traim azi si din cauza faptului ca nu se stie cu exactitate de unde apare si ce il ajuta sa apara intr-un organism sanatos.
ai grija de tine