| totuldesprenaturasiaventura a întrebat:

Care este durata de viata a unui defibrilator cardiac? La cat timp trebuie schimbat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un aparat, daca este intretinut bine, se poate folosi pana ce se defecteaza sau se deterioreaza in asa masura, incat reconditionarea ar costa compatibil cu unul nou, asemanator. Aceasta durata poate sa fie mult mai mare decat termenul de amortizare contabila, mai ales daca intretinerea si conservarea sunt facute bine.

Acesta este valabil inclusiv la defibrilatoare sau orice alte aparate.
Exista nenumarate aparate perfect functionale chiar si dupa zeci- sau chiar sute de ani dupa fabricarea lor.