| ppaty a întrebat:

Care este importanta limbii latine in medicina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt multe denumiri in medicina care provin din latina si sunt termeni cunoscuti la nivel international.

| NLS a răspuns:

Nu e vorba despre importanta, cat despre traditie si pastrarea unei baze de cercetari medicale elaborate de greci, prin Hipocrate.

Precum poate stii, primele cercetari medicale, destul de rudimentare, le-au facut chinezii si egiptenii, DAR, grecii au contribuit cel mai mult la tot ce numim si cunoastem azi in medicina. (boli si unele tratamente, cauzele nu au prea fost elucidate la momentul respectiv de catre ei).
Hipocrate (parintele medicinei), a fost primul care a creat o "baza de date" de termenii medicali, astfel ca la acea perioada, majoritatea termenilor medicali erau formulati in greaca.
Mai tarziu, centrul stiintei se muta la Roma (datorita pozitiei politice importante ocupate de aceasta), si treptat toti termenii medicali sunt latinizati.
Romanii, prin Galenus si alti savanti, imbogatesc si ei aceasta baza medicala, si aceasta limba a fost pastrata de urmatoarele generatii
pana in zilele noastre, din nevoia de "universalitate".
Practic, latina in universul medical, indeplineste acelasi rol pe care il are limba engleza in lume.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Lima Romana e mult mai importanta.

| Arthiom a răspuns:

Singurul motiv pentru care se folosesc limba latina si greaca veche pentru termeni din medicina sau pentru a denumi specii de animale este pentru ca limbile astea sunt limbi moarte, si nu vor mai suferi schimbari nici o data. Deci daca tu in secolul 21 folosesti o denumire consacrata in una din limbile astea pentru ceva, atunci peste vreo 6 secole sau mai mult acel ceva va avea exact aceeasi denumire si acelasi sens.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Pai mai cam toate denumirile din medicina vin din greaca si latina.
Daca tu pui intrebarea asta cu gandul '' sunt in clasa a 8a, oare e bine sa invat latina acum pentru ca vreau sa dau la medicina''... Nu.laughing
Toti termenii se vor invata in facultate, n-ai nevoie de latina de a 8a.

| Giulyana_Giuly_1991 a răspuns:

Trăiești in Ro, ce pretenții ai?

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Multe denumiri provin din latina...deci e important