| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva vreo metoda de a invata mai usor declinarile limbii latine?

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Latina-cosmarul meu. Adjective, verbe, grade de comparatie, dupa ce ca eram intr-a 8-a, si aveam destule pe cap, mai trebuia sa-mi incarc memoria si cu alea. Invata-le ca pe cele la franceza, sau toceste-le, altfel nu prea vad cum.

| hamsterx a răspuns:

Sa faci un cantecelbig grin sau o rima!

| alexutzu00791 a răspuns:

Repetitia e mama invataturii. Asa ca delogheaza te dupa sutele de conturi pe care le ai pe nu stiu ce siteuri si pune mana pe cartesmug.

| ydaa a răspuns:

Da stiu cliulestebig grin glumesc nu stiu copieaza? sau nu stiu invatale normal da e aiurea si eu o urasc fac cu un bosoreg am 10 pentru i-am zis cantare caNTARUM CANT nu stiu CE SI AM 10

| Oktavian a răspuns:

Citestele de mai multe ori seara si mai apoi o data dimineata eu am incerca asa ceva si a iestit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata numai terminatiile