| JohnCena02 a întrebat:

Care este opusul tahicardiei si la ce puls variaza? Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Tensiometrele automate iau pulsul la fel de bine cum iau tensiunea... Adica foarte rau (in cele mai multe din cazuri). Trebuie sa respecti perfect indicatii aparatului si si daca faci asta, s-ar putea sa nu ia nici pulsul si nici tensiunea cum trebuie, e bun pentru o oarecare monitorizare, dar daca rezultatele de pe aparat nu sunt prea bune, trebuie mers la medic si luata tensiunea acolo. Mai mult, in coarcuatie de aorta este posibil ca pulsul sa fie mult diminuat, si astfel aparatul sa nu inregistreze bine. S-ar putea nici tu sa nu reusesti sa-ti masori un puls corect, poate doar la gat.
Sa treci cu bine peste operatie. Multa, multa sanatate.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărăcia

| CuriousStuff a răspuns:

In ordine descrescatoare: Tahicardie (care poate fi de multe feluri): peste 80 batai pe minut, Ritm normal: 60-80 bpm, Bradicardie, sub 60 bpm. Cand nu mai bate deloc se numeste Asistolie, sau stop cardiac...

| JohnCena02 explică (pentru CuriousStuff):

Tahicardie e cand aveam peste 160 batai pe minut cand ma enervam ca eram monitorizat in spital dar pulsu meu normal era 45-60 si ma gandeam ca e cv sub 20 sau 30 dar bradicardia eu o am mereu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru JohnCena02):

Tahicardia e cand inima bate cu mai mult de 80 de batai pe minut. Tahicardiile pot fi de multe feluri, in functie de ce "parte" a inimii le controleaza dar nu intru in detalii. Da, in conditii de relaxare, stat intins sau in urma unor tratamente inima poate sa bata mai incet, insa daca tu te simti bine cu bradicardie nu se face nimic. Doar daca incepi sa lesini, sa ai ameteli sau alte simptome atunci se intervine medicamentos sau chirurgical prin implantare de pacemaker.
Poti foarte usor sa-ti iei pulsul singur, trebuie sa gasesti artera radiala, care se afla putin mai sus de incheietura maini, exact in dreptul degetului aratator, daca te apesi acolo cu 2-3 degete o sa incepi sa-ti simti pulsul, sau si mai usor poti sa il masori la nivelul carotidei, adica la gat, ar trebui sa "gasesti" pulsul putin lateral de marul lui adam si putin mai sus.
Dupa ce l-ai gasit, iti pui un cronometru si numeri de cate ori bate inima ta intr-un minut. Sunt convins ca o sa fie peste 60.
Multa sanatate.

| JohnCena02 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc ai funda imediat dar eu am cuartatie de aorta voi fii operat intr o luna si am un tensiometru si mi iau tensiunea mereu si asa observ pulsul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru JohnCena02):

Tensiometrele automate iau pulsul la fel de bine cum iau tensiunea... Adica foarte rau (in cele mai multe din cazuri). Trebuie sa respecti perfect indicatii aparatului si si daca faci asta, s-ar putea sa nu ia nici pulsul si nici tensiunea cum trebuie, e bun pentru o oarecare monitorizare, dar daca rezultatele de pe aparat nu sunt prea bune, trebuie mers la medic si luata tensiunea acolo. Mai mult, in coarcuatie de aorta este posibil ca pulsul sa fie mult diminuat, si astfel aparatul sa nu inregistreze bine. S-ar putea nici tu sa nu reusesti sa-ti masori un puls corect, poate doar la gat.
Sa treci cu bine peste operatie. Multa, multa sanatate.