| user5493 a întrebat:

Care fructe/legume contin vitamina C, stiind ca este buna pentru sanatate? sau vitaminele B+C?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Vitamina C:macese,catina,citrice,pepeni,capsuni,fragi,mere verzi,brocoli,cartofi, varza, ceapaverde, muratiri, stafide.Vitamina B:cereale,varza murata,paste,nuci,lapte,oua,spanac,stevie,salata verde,, pui, ton, alune, drojdie.Acid folic(care face parte din gama vit.B:ficat,portocale,alune,ardei,vinete,brocoli, spanac, urzici, peste. Cobalamina, adicaB12:peste,carne,lapte. Daca imi spui pentru ce iti trebuie, dau detalii!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici, http://www.sfatulmedicului.ro/......mine_10411
Pa, pa.

| pietrean a răspuns:

Zeama de tarate:7 linguri tarate se lasa peste noapte intr-un litru apa. Apoi se strecoara printr-un tifon, iar zeama se bea in cursul unei zile.se poate adauga putin suc lamaie, miere.Indicata in stari de oboseala, surmenaj.perioade de examane, refacere generala a organismului.Bogata in VITAMINE DIN COMPLEXUL B!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ardeiul gras, patrunjelul, broccoli, conopida, capsunile, papaia, lamaia, etc.
Te pup!

| DanDenisă a răspuns:

Http://www.sfatmedical.ro/......i_seminte. In general toate fructele si legumele sunt bune. Nici intr-o cantitate exagerata, dar regulata. Iti recomand, sunt foarte bune.

| adych a răspuns:

Lamaia contine o cantitate chiar foarte mare de vitamina C.

| NiiEla6 a răspuns:

Fructele citrice (lămâie verde, lămâie, portocală, grepfrut), tomatele, cartofii, papaya, broccoli, varză de Bruxelles, coacăze, căpșuni, conopidă, spanac, pepene galben, kiwi, merișoarele și ardeii iuți

| madapufi21 a răspuns:

De fapt, toate fructele si legumele contin vitaminele enumerate de tine, doar ca in cantitati diferite. Cel mai mult, aceste vitamine se contin in citrice (portocale, lamai etc).