| Letty03 a întrebat:

Stiti ce fructe sau legume contin vitamina K?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cutwopeu a răspuns:

- cartofi
- fructe de catina alba, fragi
- conopida (2-6 mg/100 g)
- grau nedecorticat, lucerna
- macese, mazare verde, morcovi, ovaz, porumb, rosii
- salata verde, spanac, ulei de soia, urzici, varza alba (3-4 mg/100 g) etc.
- carne de vita si de porc, splina, ficat de porc
- untura de peste
- lapte si produse lactate (iaurt)
- galbenus de ou.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Salata verde,brocoli,spanac,mazare,fasole verde,castravetii,ardei,morcovi, kiwi, struguri, mure, afine etc

| Brâncuşi a răspuns:

Bună nu contează ce vitamină conţine, toate fructele au sute de vitamine şi sunt extrem de bune, şi alimentele mai ales peştele cu o cantitate mare de omega 3.
O seară frumoasă!

| Trynda a răspuns:

Vitamina K se gaseste in legumele cu frunze verzi. Toate. E produsa in organism de bacterii din flora intestinala. Rar apar carente de vitamina K. In sange este o cantitate foarte mica fata de alte vitamine.

| CherNadya a răspuns:

Bună.
Vitamina K o găsești aici: cartofi, fructe de cătina albă, conopidă (2-6 mg/100 g), fragi, grâu nedecorticat, lucernă, măceşe, mazăre verde, morcovi, ovăz, porumb, roşii, salată verde, spanac, ulei de soia, urzici, varză albă (3-4 mg/100 g); carne de vită şi de porc, splină, untură de peşte, lapte şi produse lactate (iaurt), gălbenuş de ou şi ficat de porc.
Doza zilnică recomandată este de 1.5-2 mg.

| ჯpLaNe a răspuns:

La legume se gasesc la aproape toate ce contin culoarea verde big grin

| beniamin1994 a răspuns:

Http://www.ziare.com/articole/alimente+vitamina+k poate te ajuta!
Si un sfat toate fructele sunt BUNE