| anonim_4396 a întrebat:

Care lumina afecteaza mai mult ochii : cea puternica sau cea slaba? De ex : cand citesti o carte la lumina slaba sau cand stai intr-o incapere cu lumina puternica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ambele afectează.
Mergi pe o lumină naturală!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| Daniel2836 a răspuns:

Ambele.

| smart01 a răspuns:

Buna,
In caz ca sunt si altii interesati, atat lumina prea slaba, cat si cea prea puternica solicita ochii si in timp ii afecteaza. Lumina naturala este cea mai buna, iar pentru iluminatul artificial, becurile cu LED cu lumina rece ofera o lumina cat mai apropiata de cea naturala, care pot fi mai bine directionata. Ca sa aveti o lumina calitativa on toata locuinta, nu trebuie decat sa inlocuiti becurile clasice, neoanele, spoturile si alte surse de iluminat cu surse de iluminat LED. Puteti gasi o multime de produse pentru iluminat cu LED aici: http://lightsmart.ro/

| Ale170513 a răspuns:

Ambele lumina trebuie sa fie potrivita.