| Krn00 a întrebat:

Care ar fi lumina optima pentru citit pentru a nu-ti afecta vederea:mai slaba sau mai puternica?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă te referi la lumina unui bec electric, cea mai indicată este cea a unei lămpi de birou cu bec de 60 de wați.

| ピンク a răspuns:

Medie laughing Daca e prea puternica, lumina se reflecta in hartie facand-o sa para alba stralucitoare, ceea ce e daunator pentru ochi. Iar daca e prea slaba, te vei chinui sa citesti literele, ceea ce e din nou daunator pentru ochi.

| horia2012 a răspuns:

Lumina mata. Bec mat (culoare alba)
netransparent, 40 w, 0.50-1 m distanta,
din lateral.