| anonim_4396 a întrebat:

Care masele se schimba si care nu asu toate se schimba maselele de lapte ca am 10 ani mi-au cazut 2 masele si acum inca una se misca mi s-a dezlipit in partea dreapta si se misca cred ca cade mama mea mi-a spus ca unele masele nu se schimba (de lapte unele nu stiu ) si no... va rog spuneti-mi daca unele de lapte nu se schimba sau toate
fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AliceIDK a răspuns:

Buna, draguta!
In orice caz, la 10 ani esti destul de tanara! La 10 ani, eu mi-am fortat norocul la niste dinti si masele si mi-au ramas bucatele de dinte in acel loc. Am 14 ani. Abia pe la 11-12-13 ani cad. Sunt unele masele care cresc pe la 20 de ani, sa stii asta de la mine! Sa revenim! Acum, nu forta maseaua sa cada, fiindca se poate intampla ceva neplcut! Daca maseluta se misca foarte tare, pune pe o vata/pansamente textile, apa foarte rece. Pune pe masea/dinte si misca USOR! Daca nu iese, nu te supara! Poate sa cada chiar si peste 2-3 ani!
Deci, ai grija si ia seama de sfatul meu!

2 răspunsuri:
| Michael54654654 a răspuns:

Salut am 12 ani.
In primul si in primul rand invata sa vorbesti(fara suparare)
In al doilea rand, ce ti-a zis mama ta e o tampenie, toate maselele se schimba(adica toti dinti).
In mod normal trebuie sa ti schimbe dintii pana pe la 13 ani(toti). Daca nu ai putea sa ai probleme cu dintii si inloc sa se schimbe la 13 ani se schimba la 20 de ani.Si daca se schimba la 20 de ani, nu iti mai cresc alti dinti
FUNDITA?

| Mable009 a răspuns:

Eram grabita