| m3m3sje a întrebat:

Am aproape 16 ani si inca nu mi-au cazut 4 masele de lapte, 2 sus 2 jos, adica ultimele care cresc cand esti mic (nici nu se misca) E normal? Ce ar trebui sa fac, in afara sa ma duc la un dentis?
Daca le-as lasa asa se poate sa nu imi mai creasca noile maselele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Cel mai probabil s-au schimbat si nu ti-ai dat tu seama pentru ca locul maselelor de lapte a fost acoperit de premolari, iar molarii definitivi cresc mai in spate oleaca... Cel mai sigur este sa iti faci o radiografie ortopan, adica o radiografie cu toti dintii si sa mergi cu ea la stomatolog. El iti va spune daca dintii tai sunt temporari sau definitivi. Acest lucru este foarte clar pe radiografie. De asemenea, daca dintii tai definitivi stau ascunsi sub cei de lapte (exista uneori asemenea anomalii. am vazut tineri de-o seama cu tine care aveau o masea de lapte si sub ea pe cea definitiva care nu reusea sa erupa) tot pe radiografie se poate vedea. Sau exista si cazuri rarute cand dintele definitiv nu se formeaza intr-adevar deloc si il ai in gura doar pe cel temporar... Toate astea numai un stomatolog pe baza radiografiei iti poate spune big grin

Sa ne spui si noua rezultatul, daaa? big grin

10 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Pai trebuie sa mergi la dentist la un control, sa vada el mai exact ca au fost cazuri in care au crescut dinte peste dinte si arata ca naiba in gura alora laughing

| PeFuga a răspuns:

Suntdefinitivi dintii aia, nu se schimba...

| m3m3sje explică (pentru PeFuga):

Sigur laughing?
ma gandeam ca am eu o intarziere ceva si tot incercam sa ii scot din gingie laughing)

| m3m3sje explică (pentru PeFuga):

Dupa ce ma voi duce la un control va voi spune rezultatulwinking

| PeFuga a răspuns (pentru m3m3sje):

Cel mai probabil s-au schimbat si nu ti-ai dat tu seama pentru ca locul maselelor de lapte a fost acoperit de premolari, iar molarii definitivi cresc mai in spate oleaca... Cel mai sigur este sa iti faci o radiografie ortopan, adica o radiografie cu toti dintii si sa mergi cu ea la stomatolog. El iti va spune daca dintii tai sunt temporari sau definitivi. Acest lucru este foarte clar pe radiografie. De asemenea, daca dintii tai definitivi stau ascunsi sub cei de lapte (exista uneori asemenea anomalii. am vazut tineri de-o seama cu tine care aveau o masea de lapte si sub ea pe cea definitiva care nu reusea sa erupa) tot pe radiografie se poate vedea. Sau exista si cazuri rarute cand dintele definitiv nu se formeaza intr-adevar deloc si il ai in gura doar pe cel temporar... Toate astea numai un stomatolog pe baza radiografiei iti poate spune big grin

Sa ne spui si noua rezultatul, daaa? big grin

| AKARA0 a răspuns:

Nu,maselele alea de lapte raman pe veci, dar poate ai ocazia sa-ti cada la batranetewinking

| m3m3sje explică (pentru AKARA0):

laughing
Adica de acum daca o sa mi le scot nu mai cresc altele?

| AKARA0 a răspuns (pentru m3m3sje):

Nu,nu mai cresc niciodata intelegi

| m3m3sje explică (pentru AKARA0):

Pai de ce nu?
alea sunt practic maselele mele de la 3 ani
nu ar trebui sa cada?

| laury24 a răspuns:

Nu cad maselele alea!