| Dasha a întrebat:

Am o intrebare:am niste probleme cu maselele; anul trecut am avut un accident de masina si din lovitura 3 masele s-au rupt rau si au trebuit scoase, sunt chiar una langa alta in partea stanga sus iar in partea dreapta jos am iar 2 masele scoase, insa de cand eram mai mica.Acum am 18 ani.Nu stiu ce s-ar putea face, stiu ca o solutie sunt implanturile insa sunt scumpe...Ma gandeam ca probabil se pot pune maselele prin legatura insa nu stiu.Va rog sa imi spuneti cam ce s-ar putea face!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai ultima masea, se poate face lucrare. E ceva mai ieftin. Eu pe partea de sus am doar ultimele masele, caninii, si un dinte pe mijloc, atit. In rest e lucrare (toti dintii). Din 1989 de cind i-am facut, nu am avut absolut nici o problema. Insa si medicul a fost bun, in acel an mama mea avusese 15 ani cu o lucrare pusa tot de acel medic. Conteaza enorm si medicul care iti pune lucrarea, si tehnicianul care o face. Am avut prieteni a caror lucrare s-a rupt dupa doar 2 luni de zile, si nu asa mare ca a mea, tot ca la tine, citiva dinti. Deci cred ca e mai bine ca mai intii sa te interesezi de un medic f bun, ca sa nu dai banii pe degeaba.