| bebe <3 a întrebat:

Care sunt alimentele cu cele mai multe calorii? Dar cu cele mai putine calorii? Cate calorii trebuie sa consumi pentru a te ingrasa un kilogram?
P. S. sa spuneti chiar numele alimentului, nu de exemplu, dulciuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonima10 a răspuns:

Http://www.florentina.ro/index.php?cat_id=375 aici ai un site despre calorii, impreuna cu valorile si denumirile produselor.
Cele mai multe calorii sunt continute de:
Alune, arahide, migdale, nuci, pesmet, ciocolata amara, ciocolata cu lapte, glucoza, zahar, maioneza, ulei de masile, unt, untura, lapte praf integral, slanina sarata, salam, toba.
Alimente care contin cele mai putine calorii:
Caise, capsuni, cirese, oacaze de munte, gutui, lamai, mandarine, mere, pepene verde, pepene galben, piersici, pere, portocale, prune, zmeura, ardei iute, cartofi, castraveti, conopida, ceapa, ciuperci, gulii, morcovi, patrunjel, ridichii, rosii, paste fierte, orez fiert, un ou de marime potrivita, lapte smantanit, lapte de vaca, crap, stiuca, bere 4% alcool.
Pai depinde cate kilograme ai.Pe site-ul www.florentina.ro exista un test http://www.florentina.ro/index. php? cat_id=11 care iti calculeaza numarul de calorii pe care trebuie sa le consumi in functie de greutatea pe care o ai sau pe are vrei sa o ai.De exemplu introduci cate kilograme iti doresti sa ai si iti spune numarul de calorii.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
| lala178 a răspuns:

Calculeaza aici cate calorii trebuie sa consumi zilnic:

http://www.csid.ro/calory-calculator/

| dllm. a răspuns:

Http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Sigur te va ajuta! pusiii

with love,

roXanne :X

| melina_2403 a răspuns:

Tot ce vrei sa stii vei afla aici: http://calorii.slabute.ro/
Ar fi multe de spus, dar te las pe tine sa descoperi. :)Vei fi o fata informata :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alune, arahide, migdale, nuci etc au multe calorii.

Alte răspunsuri