| dinusinziana a întrebat:

Care sunt analizele care se pot face la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Urocultura
Sumar de urina
Ecografie

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Analiza urinei, ecografie. Ai dureri de spate? Se poate sa fi facut o cistita sau mai stiu eu ce. Dupa o zi in care ai fost la piscina sau mare sau..., sau daca ai stat in ziua respectiva pe ceva rece, fa o baita la sezut cu ceai de coada calului, te fereste de multe probleme.
Domnul sa fie cu tine!

| Ioana1984 a răspuns:

Indiferent de starea de sanatate, functia renala (ureea si creatinina din singe, precum si examenul sumar de urina) trebuie controlate anual, prin medicul de familie. „La orice analiza a singelui, intotdeauna trebuie determinata si ureea ( de preferinta impreuna cu creatinina si un examen simplu de urina dimineata).

Orice crestere, chiar si foarte modesta, a ureei si creatininei peste valorile „normale" de 50 mg/dl, respectiv 1, 2 mg/dl este un semnal de alarma. Asta pentru ca s-ar putea traduce printr-o reducere cu peste 50% a functiei rinichilor! Prezentarea scaparilor de proteine ( proteinuriei) si prezenta singelui in urina ( hematuriei) este de asemenea, un semnal de alarma! In astfel de cazuri, consultul nefrologului este obligatoriu. Acesta va stabili tratamentul optim pentru ca rinichii sa nu se degradeze in continuare sau chiar sa-si redobindeasca functia initiala.
Bafta si succes.

| andrei_3917 a răspuns:

Urocultura (analiza urinei) si eventual o ecografie