| justme_1059 a întrebat:

Care sunt cauzele care determina nasterea de gemeni? De cine tin mai mult? Femeie sau Barbat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nasterea de gemeni poate fi cauzata prin doua mecanisme: Maturarea concomitenta a doua ovule sau divizarea celulelor obtinute in urma fecundatiei in doua linii separate.
Maturarea concomitenta a doua ovule, se produce din "vina" organismului mama care secreta mai mult LH decat ar trebui. Acest hormon e responsabil in producerea ovulatiei, iar o secretie abundenta de LH poate produce ovulatie din mai multi foliculi simultani. Acesta produce gemeni non-indentici (sarcina heterozigota)
Divizarea celulei ou in doua linii separate, nu are o cauza cunoscuta, dar exista mai multe teorii: factori genetici, nutritional, de mediu. Acest mecanism produce sarcini homozigote (gemeni identici).
@Legiuitoarea: ovulul nu poate fi fecundat de doi spermatozoizi datorita unor mecanisme ("zona pellucia a ovulului are o structura reticulara si, odata strapunsa, o substanta (poate una din enzimele proteolitice ale acrozomului spermatozioidului) difuzeaza prin aceasta retea pentru a impiedica penetratia de catre alti spermatozoizi." Guyton. Daca acest mecanism nu ar functiona, si in ovul ar intra 2 spermatozoizi, atunci acea celula ou ar avea 23*3 cromozoni, ceea ce, in teorie, e incompatibil cu viata.).

Sursa: Arthur C. Guyton M. D.: Tratat de fiziologia omului, editia a 5-a in romana, sub redactia Dr. Radu Carmaciu
@Brigaela: de acum cand gasesc un raspuns aiurea din partea ta, o sa imi justific parerea cu un articol sau o carte stintifica.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauza este necunoscuta, se pare ca este o oarecare predispozitie familiala: in familiile cu gameni, sansa de gemeni e mai mare.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Gemenii heterozigoti sunt legati doar de mama.
gemenii homozigoti, teoretic tin de materialul genetic, adica in egala masura de mama si de tata(adica pot sa fie vina mamei sau a tatalui). Dar exista teorii care sustin ca de vina este mediul in care traieste mama. Inca nu se stie exact.
In orice caz, tu ai castigat disputa. Cel mai mult tine de mama, si de mediul in care traieste ea, deci ea nu are dreptate.

Laur
| Laur a răspuns:

Tot observational, cu cat creste varsta mamei creste si frecventa sarcinilor multiple.

cami
| cami a răspuns:

Barbatul determina sexul copilului, insa aparitia gemenilor, este determinata de mai multe cauze...
Ovul, fecundat de spermatozoid este divizat in doua parti, gemeni pot fi monozigoti-acelasi sex, dar si hererozigati.
Aceasta 'minune' mai poate fi determinata si de caracterele geneice, ereditare. Daca bunica a avut gemeni, exista peste 70% sanse, ca nepotul sa aiba tot gemeni.

| simona24 a răspuns:

Cauza este genetica, daca ai avut gemeni in familie, tu sau sotul, esti predispusa la gemeni.

| turtl3 a răspuns:

Statisticile spun ca o sarcina din 80 este sarcina gemelara. Se intampla atunci cand doua ovule sunt fecundate de doi spermatozoizi (si rezultatul se transforma in gemeni fraternali, in placente diferite) sau cand un ovul e fecundat de unul sau doi spermatozoizi si ovulul se sparge un doua (rezultatul: gemeni genetic identici, in aceeasi placenta).

Daca vorbim de gemeni fraternali (copiii care seamana intre ei exact ca fratii/surorile nascuti chiar si la cativa ani diferenta), sarcinile gemelare pot aparea din mai multe motive:

- Mostenire genetica – cineva din familia mamei a avut gemeni in trecut. Se spune ca sarcina gemelara sare peste o generatie;

- Tratemente speciale urmate de mama (ex., fertilizare in vitro, cand de regula mamei i se implanteaza mai multe ovule si cel putin doua pot rezista);

- Varsta inaintata a mamei, peste 35 de ani;

- Numarul de copii inaintea sarcinii gemelare. Se spune ca, cu cat ai avut mai multi copii inainte, cresc sansele unei sarcini gemelare.

- Sarcina gemelara anterioara.

Daca vorbim insa de gemeni identici, niciunul din factorii de mai sus nu sunt valabili. Vorbim doar de sansa….

Gasesti mai multe la http://tusibebe.wordpress.com/2008/08/13/despre-sarcina-gemelara-i/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ovulul a fost fecundat de doi spermatozoizi și de aici apar gemenii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatii complete :
http://en.wikipedia.org/wiki/Twins

| justme_1059 explică:

Am uitat sa fac niste precizari happy
sunt intr-o disputa cu o prietena care sustina ca tine mai mult de barbat.
eu sustin, ca e o problema care tine de generarea a 2 ovule de catre femeie si atunci evolutia in 2 zigoti dupa fecundare sau in divizarea zigotului cand stiu ca gemenii sunt identici. ma rog, ma astept pareriwinking