| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele ce determina aparitia inestetica a vaselor de sange vizibile pe sclerotica ochiului?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Din punct de vedere Medicina Chineza (TCM) ochii "inrositi" se inscriu in general in simptomele corespunzatoare unui dezechilibru la nivelul energetic la nivelul ficatului (n cazul nostru exces de energie yang). Alte simptome ar putea fi: distensie in piept, dureri menstruale, dureri de cap, iritabilitate, furie, ameţeli, mancarime si uscaciune la nivelul ochilor, ondiţiile de celalalt ochi, tendinită. Incercati ceai de menta sau o picatura de ulei esential de menta in sticla de apa plata de 2 l pe care o beti zilnic.

| Daiana90 a răspuns:

Chiar acum cateva zile am citit intr-o carte ca daca vasele de sange se observa tare pe sclerotica cauza poate fi diabetul.Nu spun ca ai (Doamne fereste!) dar e bine sa iti faci un control.Eu asa stiu dar cine stie. poate sa iti apara si de la altcevastraight face