| AndraDaPretty a întrebat:

Care sunt cauzele din care poti sa te imbolnavesti de hepatita? Cat de grava e aceasta boala si cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google.

| NbhdDaughter a răspuns:

Daca te tai si acel microb de pe obictul cu care/in care te-ai taiat iti intra in sange...Si este foarte grava :s Trebuie sa iti petreci tot restul vietii prin spitale.

| Sakura1218 a răspuns:

Bunica mea a decedat din cauza acestei boli

| Naturale_Terapii_1980 a răspuns:

Hepatita - este o afectiune acuta inflamatorie. Cauzele pot fi : toxinele (arsenic, fosfor, cloroform etc), bacterii, virusul A (epidemica) sau B (de ser).

Hepatita epidemica A sau infectioasa se ia prin alimente sau apa, saliva, sange, urina, de la persoane bolnave.

Hepatita de ser B sau de inoculare se propaga prin transfuzie de sange sau ace de seringa de la persoana bolnava. Virusurile nu se distrug prin simpla sterilizare, ci numai la autoclav.

Hepatita C este tot una virala, fiind cea mai raspandita forma de hepatita cronica de pe intreg mapamondul.

Hepatita D este o suprainfectie a ficatului care apare tot timpul simultan sau ulterior instalarii hepatitei cu virus hepatic B.
Aici gasesti toate informatiile pe care le doresti despre hepatita.
http://www.terapii-naturiste.com/calivita/afectiuni-tratamente/hepatita.htm