| Angelindeed a întrebat:

Poți să te îmbolnăvești gandindu-te că ai o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deja ai o boala daca stai mereu cu acest gand.

| Simpatic a răspuns:

Nu neaparat, cand te gandesti ca ai o boala si ideea asta persista, deja suferi de o afectiune si aceasta se numeste ihopocondrie, cred ca tot medicul psihiatru "trateaza " si aceasta tulburare, ea este asemanatoare cu anxietatea daca vrei si de obicei se trateaza cu antidepresive
Chiar daca nu sunt fan al psihologilor si Psihoterapia ajuta in cazul acestei tulburari!

Poti citi mai multe aici ca sa intelegi ce reprezinta aceasta "afectiune" : https://www.medlife.ro/articole-medicale/cum-tratam-ipohondria.html

| doctorandus a răspuns:

Se numeste efectul nocebo. Incepi sa te simti rau, dar cauza este chiar credinta ta ca esti bolnav. Adictia de pornografie, morgellons si hipersensibilitatea electromagnetica sunt de fapt efectul nocebo si nu boli reale, de sine statatoare.

| Goete a răspuns:

Poti (Nocebo)
Si sa te insanatosesti (Placebo)

| Brizbriz a răspuns (pentru Goete):

Chiar, testele finale ale unui medicament sunt intotdeauna cu jumatate de subiecti pe placebo

| Goete a răspuns (pentru Brizbriz):

Adevarat.
Dar ce asteptam de la medicamente, cand si Isus folosea Placebo, ca nu el ci Crezul vindecawinking

| Brizbriz a răspuns:

Depinde, de boala
infectioasa, NU, daca nu ai de unde lua virusul/bacteria/etc. atunci evident ca nu
insa psihic, poti face simptome ale oricarei boli, daca ajungi sa te obsedeze prea rau

| Werrich a răspuns:

Da, se numește ipohondrie, Radandam suferă de asta.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca te gandesti ca ai cancer clar nu o sa apara cancerul, dar daca te gandesti ca te doare ceva excesiv, o sa inceapa sa te doara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,de atacuri de panica, ipohondrie, anxietate, prostie cronica si stres, de la stres te poți îmbolnăvi de boli foarte grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te imbolnavesti, dar nu de boala la care te gandesti ca o ai.
Sau deja ai o boala daca te gandesti mereu ca ai o boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori da gandul la ceva rau, te duce in el. Mie mi se cam intampla chestia, ca ma bag in seama zicand o prostie, si apoi patesc ceva la corpul meu. Am vorbit o data despre ochii rosi la oameni (in legatura cu albinismul) nu-mi amintesc ce am zis, dar a2a zi am patit sange in ochi.

| MrAM a răspuns:

Da se numeste paranoia/tulburări delirante.

| Jonathan81 a răspuns:

Da, uneori gandirea execesivă poate fi o povară la fel ca boala în sine...