| anoniiim1807 a întrebat:

Care sunt cauzele unei respirații urat mirositoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu e cazul igienei, atunci poate trada probleme cu stomacul.

| BroascaCuElice a răspuns:

Mirosul neplacut al cavitatii bucale poate fi consecinta :

formarii unor compusi cu sulf prin degradarea resturilor alimentare din cavitatea bucala
deshidratarii mucoasei bucale cu formarea de celule moarte (gura uscata)
stazei gastrica, afectarii etanseitatii tractului digestiv, tumorilor digestive suprainfectate (stenoze, boala de reflux gastroesofagian, cancerul gastric)
infectiilor cu germeni anaerobi (abcesele pulmonare)
formarii de corpi cetonici (miros de mere acre) in cetoacidoza diabetica
eliminarii de mercaptani - compusi cu sulf prin respiratie (ex. dimetil sulfitul) in insuficienta hepatica
eliminarii de amoniu (halena amoniacala) in insuficienta renala
Cauzele halitozei sunt:

igiena defectuoasa a cavitatii bucale
cosumul unor alimente : ceapa, usturoi, dulciurile in exces, carnea si produsele lactate (prin persistenta resturilor in cavitatea bucala sub actiunea florei microbiene locale se formeaza compusi cu sulf)
fumatul (mirosul de nicotina si afectarea gingivala)
alcoolul, cafeaua, uleiurile (deshidrateaza mucoasa cavitatii bucale)
stomatologice : carii, parodontoza, gingivita, abcese dentare, proteze neigienizate
infectiilor : sinuzite, amigdalite, flegmoane amigdaliene
pulmonare : abcese
digestive : diverticuli, stenoze, refluxul gastroesofagian, cancere
metabolice : cetoacidoza din diabeul zaharat dezechilibrat
insuficieta hepatica, insuficienta renala
deficite de vitamine prin producerea unor afectiuni care determina halitoza (deficitul de vitamina C determina gingivite; deficitul de vitamina A duce la formarea de tartrum dentar)
anumite medicamente usuca mucoasa bucala si produc halena (antihistaminice, antihipertensive, antibiotice)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Igiena precara, probleme dentare, probleme cu stomacul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respiratia urat mirositoare poate fi din cauza:
-igienei (nu te speli pe dinti dupa fiecare masa)
-din cauza unei probleme la dinti
-de la stomac (adica daca ai probleme la stomac mirosul cauzat de fermentatia unor alimente sau din cauza acidului gastric pot cauza respiratia urat mirositoare)

| NameInUse a răspuns:

Existenta bacteriilor determina mirosul neplacut.
Daca nu ai vreuna din problemele enumerate mai sus de ceilalti utilizatori, poti incerca apa de gurawinking Asta in cazul te confrunti cu aceasta problema si nu ai intrebat doar din curiozitate.

| AdrianaB1 a răspuns:

In primul rand sunt multe cauze.
1)Fumatul,alcoolul,mancarurile exagerate.
2)Daca nu te speli pe dinti prea mult.
3)Infectii la fiere. (Aciditatea gastrica)
4)Multi oameni au proteze dentare.
5)Anumite medicamente determină uscarea gurii, si mirosul.
5) Ficat încărcat.

| anoniiim1807 explică:

Si cum poți scăpa de ea?

| Eucumamajunsaici a răspuns:

Ingiena si halitoza