| OpreaOprea a întrebat:

Care sunt cele mai noi medicamente aparute pentru tratarea Parkinsonului? Cat de eficiente sunt acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa adaud un lucru care din punct de vedere personal mi se pare foarte important.indulcitorii artificiali si zaharul modifica si ataca stadiul celulelor nervoase, intr-o conjunctura favorabila cu ceilalti factori clasici favorizeaza parkinsonul

1 răspuns:
cristian
| cristian a răspuns:

Nu exista nici un tratament care sa opreasca distrugerea celulelor nervoase ce duce la aparitia acestei afectiuni. Totusi, unele medicamente pot ameliora simptomele bolii. Tratamentul chirurgical poate fi, de asemenea, folositor in tratarea simptomelor, dar in cazul unui numar mic de persoane.

Tratamentul este diferit pentru fiecare persoana in parte si se poate schimba pe masura ce boala evolueaza. Varsta, ocupatia, familia si conditiile de viata pot influenta deciziile privind inceperea tratamentului, tipul acestuia si cand sa se modifice medicatia. Daca starea de sanatate se modifica tratamentul trebuie si el ajustat pentru a obtine un echilibru intre calitatea vietii, efectele secundare ale bolii si costurile tratamentului.

Boala Parkinson da o gama larga de simptome si complicatii.
Citeste complet aici:www.sfatulmedicului.ro/print_article.php?id=952&catname=Neurologie