| stefandru a întrebat:

Care sunt cele mai sigure modalitati de a scapa de varice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te opera cu laser sau mai stiu eu cum. Va fi o interventie foarte usoara, foarte scumpa si in 5 ani vei avea la loc varice. Apeleaza la o operatie clasica, intr-un spital de stat, cu un chirurg obisnuit. O sa suferi cateva zile, o sa te coste mult mai putin si n-o sa mai ai varice nicioadata.

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Primul lucru care ar trebui facut ar fi confirmarea diagnosticului de varice, care se face prin consult la un chirurg vascular si eventual o ecografie doppler venoasa.
Daca este vorba de varice atunci ar trebui sa stiti ca in 95% din cazuri se transmite genetic un defect al valvelor din interiorul venelor(mosteniti boala de la mama, tata sau bunici). Orice tratament ati urma (medicamente sau unguente ) nu poate sa determine cresterea de noi valve la nivelul venei. Singurul tratament care poate corecta acest defect este cel chirurgical care scoate aceste vene dilatate in care sangele stagneaza.
Dusurile sunt bune doar cu conditia sa fie cu apa rece! Apa clada si caldura in general dilata venele si face mai mult rau!
Operatia o puteti face acum sau sa asteptati sa apara complicatiile varicelor: colorarea picioarelor si aparitia ulcerului venos! Depinde de dumneavoastra!
Daca ai auzit de medicul Mohammad Abu-Baker denumit Regele varicelor in Romania contacteaza-l si vei fi rezolvat.

| somebody a răspuns:

Terapia cu lipitori.Asta chiar este verificata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sint pronuntate trateazale daca sau agravat opereazale alta solutie nu exista si oricum reapar dupa citiva ani de zile am patit-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adreseazate la medic