Întrebare recomandată | Bogdan201739 a întrebat:

Cum pot scapa de febra? Ce modalitati ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa bei apa, si sa te fortezi sa adormi invelit bine ca sa transpiri. Dupa un astfel de somn te vei trezi ca nou. Dar daca te trezesti netranspirat, febra va iesi din corp, dar mai greu.

| Donsavas a răspuns:

Febra nu trebuie sa depaseasca 39 Grade Celsius. Daca depaseste,e risc de autodistrugere corporala interna creata de propriul organism. Febra e un mecanism de aparare 'activat' de sistemul imun pentru a face fata infectiilor. Nu trebuie sa scapi de ea,poate doar daca se intrece limita. E recomandat ca pe timpul acestei reactii, tu sa te hidratezi(sa bei putin cate putin dintr-o apa curata inainte ca organismului sa-i fie sete) sa bei sitronade sau ceaiuri cu multa lamaie si chiar sa faci cateva exercitii fizice(chiar daca te incalzesc) pentru a putea transpira si elimina bacteriile din interior. Poti sta si la racoare insa nu este indicat a sta la temperaturi prea scazute. Incearca sa te simti cat mai bine, chiar daca esti bolnav pentru a nu se inrautati si persista febra. Pe langa asta, e bine sa mananci mai putin(sa nu mananci pe satura) pentru a-i da sistemului imunitar toata puterea de a lucra, sa nu irosesti energie si pentru alte organe. Daca vrei sa mananci totusi, e bine sa consumi lactate, in special iaurt care ajuta in caz de urmezi un tratament cu antibiotice. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ar fi sa te freci cu gheata sau sa-ti pui ceva extrem de rece ca sa nu-ti mai fie cald ci frig.

| Bogdan201739 explică (pentru anonim_4396):

Daca fac adta febra se va mari

| AlexCristi97 a răspuns:

Depinde de cauza... Leacurile babesti functioneaza foarte bine importriva febrei doar ca uneori e mai bine sa stai cu febra daca nu e foarte mare.

| Betty12345678 a răspuns:

Compresa rece pe frunte, maini si picioare.paracetamol.

| 17Ioana a răspuns:

Ce fel de febra? Ce cauze?
De raceala, mergi la medic sa-ti dea tratament pentru raceala
Fara sa cunosti cauza, mergi urgent la medic, organismul reactioneaza la o infectie
Musculara? Aspirina tamponata

| Kiki20098 a răspuns:

Febra este un episod destul de urat si nimanui nu-i place sa fie bolnav. Insa, inainte de a lua orice decizie pentru a scadea febra, nu uita ca aceasta este o reactie normala si naturala a organismului de a lupta cu boala. Febra poate fi simptomul unei afectiuni serioase si nu o vei putea combate daca nu rezolvi intai boala. Tocmai de aceea pe eticheta multora dintre medicamentele antitermice scrie ca daca febra nu dispare dupa 3 zile, trebuie sa ceri sfatul doctorului.

Iata cativa pasi care vor contribui la scaderea rapida a temperaturii corpului:

- Mananca mai putin. Daca mananci iti cresti temperatura corpului. Consuma supe, sucuri naturale si apa. In acest fel te hidratezi si te "hranesti" cu un cocktail de vitamine.

- Transpira. Infasoara-te intr-o patura nu foarte groasa si culca-te. In timp ce tragi un pui de somn vei transpira. Pe langa faptul ca, prin odihna, iti ajuti corpul sa lupte cu virusul, transpiratia iti va scadea temperatura corpului
Raceste-ti corpul

- fa o baie in apa calduta spre rece, astfel incat temperatura corpului sa scada. Nu incerca sa te arunci direct in apa rece, caci poti suferi un soc. Incearca sa racesti apa treptat.

- pune niste comprese cu apa rece pe frunte sau la ceafa, daca iti simti capul fierbinte.

Ceai

- fa un ceai de coada soricelului. Acesta va ajuta la deschiderea porilor si te va face sa transpiri mai mult. Fierbe planta timp de 10 minute, lasa ceaiul sa se raceasca si consuma-l apoi.

- florile de soc sunt si ele bune, ajutandu-te sa transpiri. Amesteca 2 linguri de flori in apa fierbinte si tine recipientul acoperit 15 minute, dupa care bea.

- ceaiul de ghimbir poate fi facut in aceeasi maniera si are rezultate remarcabile in scaderea temperaturii.

- presara ardei iute pe mancare, acesta continand capsaicina, care accelereaza circulatia sanguina.

Uda-ti sosetele

- acesta este un remediu cat se poate de vechi, dar si eficient. Intai incalzeste-ti picioarele in apa calda, apoi baga-le intr-o pereche de sosete inmuiate in apa rece, pe care sa le tii in picioare toata noaptea.

- alta modalitate este aceea de a face baie la picioare, iar in apa calda sa adaugi 2 linguri de boabe de mustar.

Racoreste-ti intregul corp

- tot din folclor este luata si metoda potrivit careia, mai ales in cazul in care febra este destul de mare, sa te infasori cu totul intr-un cearsaf ud, rece, si sa stai asa 15 minute. Scoate-l de pe tine atunci cand simti ca materialul se incalzeste.

- atunci cand ai febra este important sa nu te deshidratezi, asa ca bea intre 8 si 12 pahare de apa pe zi.

- sucul de portocale este o alegere buna, caci este bogat in vitamina C, care intareste sistemul imunitar.

- strugurii reci te hidrateaza, de asemenea, si iti calmeaza gatul.

| andrabella a răspuns:

Depinde de caz. poti sa iti pui la frunte apa cu otet, si sa te faci cu spirt pe piept sa iei febra si raceala de asemenea.

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Pai ar fi modalitatile babesti, adica:
1.Sa iti pui boabe pe picioare
2.Mamaliga bagata intr-o carpa pe piept, etc
Si modalitati cu medicamente, scrise de doctor sau recomandate, de farmaciste, oricum cel mai bine este sa megi la un doctor.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Recomandarea medicilor sau... leacuri babesti. Medicament, si foarte multe lichide. Si stat in pat.
Iar lacuri babesti nu cred ca ai vrea sa stii. Daca vrei spune-mi doar.

| oFataAnonimaa a răspuns:

Ia Paracetamol.

| annneamary a răspuns:

Tratand cauza nu doar efetul... febra apare atunci cand organismul se lupta cu o problema, este un mecanism de aparare, nu este un lucru rau, tratand doar efectul si nu cauza iti poti face mai mult rau, mergi la medic si rezolva problema... sfaturile din punct de vedere medical obtinute din surse ne adegvate iti pot face foarte mult rau

| Francescax5 a răspuns:

Cartofi in talpa/razaliti si bagati in soseta. Sau sosete inmuiate in apa si otet, apoi trase in picioare. Daca persista, du-te la control

| Mmonicuta a răspuns:

Salut Bogdan,

Lasa leacurile babesti si da o fuga la medicul de familie! Este cea mai SIGURA modalitate.

Sanatate,
Monica

| Bogdan201739 explică (pentru Mmonicuta):

Si ce imi face medicul imi da niste medicamente care nu functiuneaza
Majoritatea oamenilor se trateaza cu leacuri babesti

| Mmonicuta a răspuns (pentru Bogdan201739):

Daca nu va functiona cu un tip de tratament, iti va prescrie altul.
Ramane la latitudinea ta. happy

| VasileVasile2345 a răspuns:

Frectie cu otet si sa bei citrice

| tiberida a răspuns:

Febra este un episod destul de urat si nimanui nu-i place sa fie bolnav. Insa, inainte de a lua orice decizie pentru a scadea febra, nu uita ca aceasta este o reactie normala si naturala a organismului de a lupta cu boala. Febra poate fi simptomul unei afectiuni serioase si nu o vei putea combate daca nu rezolvi intai boala.
Eu as zice, daca ai incercat deja toate fazele cu ciorpii uzi si asa, sa incerci niste patile, Brufen, Nurofen, Ipubrofen etc. Ar fi bine sa mergi la medic, daca ai o febra mai mare de 39, 2 grade celsius.
Insanatosire grabnica! happy

| MajicAro a răspuns:

Febra musculară este un fenomen temut şi îndrăgit, se produc unele microleziuni la nivelul fibrelor tale musculare in urma efortului, dar, în urma aceluiaşi proces, musculatura ta îşi măreşte volumul si devine mai puternica...Este practic un sistem de adaptare a corpului tău pentru eforturile intense care vor urma.
Ca sa scapi de febra musculara poti consuma vitamina c care actioneaza ca un antiinflamator sau sa faci un dus rece(asta ajuta la o circulatie mai buna a sangelui si la vascularizarea zonei inflamate). Sper ca te-am ajutat big grin

| Bogdan201739 explică (pentru MajicAro):

Dar eu nu am febra musculara eu am febra normala

| Daniel_Daniel_1991_4jXt a răspuns:

Pastile? si un control la medicul de familie!

| Cinderellawa a răspuns:

Bea un ceai cu lamaie, uda un prosop in apa rece si pune-l pe frunte, bea pastile ACC

| milenaherta a răspuns:

Ia o pereche se sosete si udale cu apa nu prea calda, asa mai rece un pic. scurgele bine de apa si incaltate si stai asa pana se usuca, sau uda o batista si stai cu ea pe frunte, o sa ajute foarte mult. alerga, fa eforturi, exercitii si bea cat mai mult lichid. funda>?

| achimrobertiulian a răspuns:

Sa faci o baie fierbinte.

| Plostinaru_Izabela_1996 a răspuns:

Incearca cu un nurofen sau ibalgin si incearca sa te odihnesti. daca nu vezi rezultate intr-o ora sau asa ceva, du-te la medic, el va sti ce sa iti dea happy