| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferentele intre amoxicilina si oxicilina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Gaviota a răspuns:

Nu ne intreba pe noi, intreaba pe un doctor. e cel mai sigur.Denisa

| zorialbi a răspuns:

Amoxicilina are un spectru mai larg decat oxacilina. Oxacilina actioneaza pe stafilococi, care dau infectii ale pielii, in timp ce amoxicilina se poate utiliza in caz de infectii ale tractului respirator superior (sinuzite, otite, faringite bacteriene), infectii dentare, infectii ale tractului respirator inferior( bronsita acuta si exacerbarile acute ale bronsitei cronice), infectii ale cailor genito-urinare (cistite, pielonefrite, gonoree), infectii digestive cu germeni sensibili.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oxacilina.Structuri chimice diferite, actiuni diferite, adica se dau pentru infectii diferite.

| Goofy77 a răspuns:

Amoxicilina are doua substante in componenta
= acidum clavulanicum si amoxicilinum
oxa = oxacilinum

| zorialbi a răspuns:

@Goofy77: amoxicilina+acid clavulanic=Augmentin sau Amoksiklav (ca denumire comerciala), amoxicilina nu are doua substante in componenta, e o singura substanta. happy Asocierea ei cu acidul clavulanic se face pentru largirea spectrului de actiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie administrat pentru glanda bartolen daca se inflameaza, amoxicilina sau oxacilina