| TPUSenior01 a întrebat:

Ce are daca am luat amozicilina si nu am mai avut pentru azi si apoi am luat oxicilina? Se intampla ceva. ziceti-mi tot ce stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU neapărat să se întâmple "ceva"...
Depinde şi pentru ce le-ai luat şi ce vârstă ai, cum le-ai luat, etc.

În principiu, NU ar trebui să se întâmple nimic rău.

Oricum, NU se face tratament ( în special, cu antibiotice ), aşa "după ureche", FĂRĂ să fie prescris de medic!

Toate cele bune.

| Raiku a răspuns:

Salut

Amoxicilina are un spectru mai larg decat oxacilina. Oxacilina actioneaza pe stafilococi, care dau infectii ale pielii, in timp ce amoxicilina se poate utiliza in caz de infectii ale tractului respirator superior (sinuzite, otite, faringite bacteriene), infectii dentare, infectii ale tractului respirator inferior( bronsita acuta si exacerbarile acute ale bronsitei cronice), infectii ale cailor genito-urinare (cistite, pielonefrite, gonoree), infectii digestive cu germeni sensibili.

Oxicilina are o actiune diferita fata de amozicilina, este pentru infectii diferite.
Nu cred ca se intampla ceva daca ai luat una dar cel mai bine e sa intrebi un doctor/ita, farmacist/a

Toate cele bune
Raiku