| SecretKiss a întrebat:

Care sunt meseriile pe care le pot avea urmand profilul filologie, insa care NUU necesita multi ani de studiu (cum este: dreptul, faci 5 sau 6 ani de facultatestraight face). Care dintre ele se plateste cel mai bine? In afara de meserii obtinute prin facultatea de drept... Spuneti-mi, pe langa meseria ce mi-o recomandati, cat studiu va trebui sa fac dupa terminarea liceului.:-s VA rog sa nu mentionati meseria de : Profesor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Daca as fii in locul tau, m-as duce la limbi straine. poti sa traduci carti, ceea ce mi se pare fabulos si chiar sa pleci din tarisoara.

| justfreelove a răspuns:

Jurnalism, limbi straine, stiinte politice, stiine ale comunicarii, psihologie, drept (se fac 3 ani mai nou + inca doi ani master) si administratie public (+ multe altele)

| LucySilvyu a răspuns:

Te poti duce la o scoala de Subofiteri a Jandarmeriei care nu necesita facultatea de drept.Iti trebuie doi ani. Dupa aceea intri pe salariu.Intre timp ca salariul sa-ti creasca poti face o facultate de psihologie.Si de la 1600lei poate creste linistit la 2200lei probabil, iar gradul va fi de Ofiter.