| lory14 a întrebat:

Care sunt sechelele neurologice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sechelele sunt semne sau simptome cu care individul ramane definitiv, chiar dupa vindecarea bolii. De exemplu, un paciet operat pe creier pentru o tumora saun hematom, sau un pacient cu un accident vascular poate ramane paralizat sau poate sa faca convulsii toata viata, chiar dupa vindecare propriu-zisa a bolii.

soothe
| soothe a răspuns:

Afectiuni neurologice (adica ale sistemului nervos sau parti ale acestuia) care sunt o consecinta a unei boli sau a unei actiuni cu efect negativ pentru sanatatea proprie sau a fatului in situatia in care persoana care efectueaza actiunea este insarcinata sau urmeaza sa fie insarcinata;
exemplu de sechea neurologica: pareza
exemplu de actiune care poate duce la sechele neurologice: consumul de alcool in timpul sarcinii poate da sechele neurologice fatului, intoxicatia cu bioxid de carbon poate da sechele neurologice persoanelor expuse.

daniela
| daniela a răspuns:

Sechelele neurologice = afectiuni neurologice nereversibile; sunt in mare parte chestii grave retard mental, deficit motor si convulsii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice trauma prezinta sechele, urme fizice sau de functionare dupa vindecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tot tipu speriata de persoane pe care le vezi cand sunt prin preajma ta