| BiiBiis a întrebat:

Care este definitia neurologiei, bolilor neurologice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

NEUROLOGÍE - Ramură a medicinii care studiază formarea, structura, funcțiile și bolile sistemului nervos. sau Ramură a medicinei care se ocupă cu studiul sistemului nervos sub aspect anatomic, fiziologic și patologic.

| InoKo a răspuns:

Neurologie-stiinta care se ocupa cu studierea functionala a sistemului nervos la nivel anatomic, patologic si fiziologic.
Bolile neurologice-disfunctii cauzate la nivelul sistemului nervos indicind dereglari in functionalitatea acestuia.